Normalleşemiyoruz

Geçen hafta Pazartesi günü “Normalleşiyoruz” manşeti ile okuyucularımızın karşısına çıkmıştık. Aradan geçen 1 haftalık süre içerisinde, Çanakkale’de görülen vaka sayılarında artış meydana geldi. 100 bin nüfusa oranla, Sağlık Bakanlığı tarafından Çanakkale’de görülen vaka sayısı 43,76 olarak açıklandı. Çanakkale’de görülen vaka sayısı bir hafta içerisinde artarken, kademeli normalleşme sürecinde, gecikme bekleniyor. Kısıtlamalar aynı şekilde devam ederken, okullarda başlaması planlanan yüz yüze eğitimde 2 Mart tarihine ertelendi. Ortaya çıkan tabloda, Çanakkale 1 haftada normalleşemeyecek duruma geriledi.

Tam 7 gün önce, geçen hafta Pazartesi günü Gündem Gazetesi olarak, “Normalleşiyoruz” manşeti ile okuyucuların karşısına çıktık. Çanakkale vaka sayısı olarak 81 il içerisinde üst sıralarda bulunuyordu. Sağlık Bakanlığı tarafından ise kademeli normalleşmeye geçileceği ve yerinde karar döneminin başlayacağı belirtilmişti. Çanakkale’de başta esnaflar olmak üzere herkes 1 Mart’tan sonra açılma ve normal hayata geçişi bekliyordu.

1 hafta içerisinde, tablo değişti ve Çanakkale’de görülen vaka sayısı artışa geçti. 100 binlik nüfusa göre açıklanan sayılarda, Çanakkale’nin verileri 43,76 idi. Yani Çanakkale’de 100 bin kişide 43 kişi koronavirüse yakalandı.

81 il arasında yapılan risk listelemesinde, Çanakkale 100 binde görülen 43,76 vaka sayısı ile 43.sırada yer aldı. Bakanlık tarafından, 1 Mart’tan sonra, vaka sayısı düşü olan illerin normalleşmeye geçeceği belirtilmişti. Çanakkale ise risk sıralamasında ortalarda bulunurken, 81 il arasında 43.sırada yer alarak, normalleşmeye uzak görüldü.

Kentte tedbirlere uymak, normal hayata geçiş için önem arz ederken, önümüzdeki günlerde kısıtlamaların aynı şekilde uygulanması beklenirken, koronavirüs ile disiplinli bir şekilde mücadele etmemiz, hayati önem taşıyor.

Öte yandan yüz yüze eğitim 1 Mart 2021 Pazartesi günü başlayacaktı. 1 Mart günü başlaması planlanan yüz yüze eğitimin ise 2 Mart Salı günü başlaması kararlaştırıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 28/02/2021, Pazar günü yayınlandı, 414 defa görüntülendi
*