Mutluluk Kumbarası

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hangi hayat daimi mutluluk içerir?  Ya da hangi ilişki için şahane denilebilir?

Mutlu bir çocukluk… Mutlu bir gençlik…  Mutlu bir iş hayatı… Mutlu bir evlilik… Bunlar olsun tabi, olmasın diyenimiz yok elbet.

Ama sürekli ve aralıksız olması mümkün değil. Daha doğrusu gerçekçi değildir.

Ya da mutluluk tanımını kusursuzluktan ve daimi olmaktan çıkarmanızı tavsiye ediyorum sizlere.  Bakış açımızın değişmesi gerek artık mutluluk konusunda. O zaman belki benzersiz güzel anlardan oluşan ilişkiler yaşadığımızı daha iyi fark edeceğiz.

Bunu yapmadığınızda mutluluk hayallerini koca koca hüsranlar takip ediyor benden söylemesi.  Çünkü beklediğimiz ve aradığımız mutluluk fazla büyük ve genel.  Daimi mutluluk peşinde değil de çok sayıda mutlu an ya da anıya sahip olmanın derdinde olmalıyız . Derim ki bırakalım o ulaşılamayacak mutluluk hayallerini çok geç olmadan, başlayalım an ve anı biriktirmeye.

Hani o hep biriktirme derdinde olduğumuz para var ya, yalnızca para değil, anı da biriktirin! Bir şeylere sahip olmak, içinizdeki boşluğu doldurmaya yetmeyecek çünkü.  An’ları “ANI” haline getirip kıymet katan zamandır. Güzel zamanlar geçirip güzel anılar biriktirin artık. Güzel anıların yoksa dünyanın tapusu üzerine olsa ne olur ki?

Yaşanan her değerli an bir anı… Ve mutlu anılar biriktirerek yaşamak daha önemli. Her şeyini veya herkesi yitirdikten sonra sadece o anlar kalacak. Bir gün her şeyini bir anda yitirebilirsin ve geriye sığınacağın anıların kalır. Biriktirebildiysen şanslısındır. Çünkü geçip giden koca bir hayatın tek tesellisi parmaklarınla toplayabildiğin hatıralar olacaktır.  Hayatımızı sevdiğimiz insanlarla geçirmek yaşamın en değerli zaman dilimlerinden.

Sevdiklerimize, ailemize sarılmak için akşam olmasını bekleyeceksek, akşam sarılmaya çalışırken sadece hayatımızın çözülmesi gereken sorunlarını konuşacaksak, ortak hayatımız sadece problem çözmek haline gelecekse ve biz bu yüzden birbirimizden bıkacaksak niye aile kuruyoruz o halde?

Birlikte yemek yapamadığımız, misler gibi sofralar hazırlayamadığımız, “Sen soğanları doğra, salatayı ben yaparım” demediğimiz insana karı-koca ya da sevgili diyebilir miyiz? Bunu yapamıyorsak, yaşadığımız hayata hayat diyebilir miyiz?

İyisi mi biz bir MUTLULUK KUMBARASI yapalım. İçine mutlu olduğumuz anları atalım ve aralarda bakalım ne kadar dolmuş kumbaramız. Belki de zamana hükmedebileceğin tek an o anıları tekrar tekrar okuduğun ya da baktığın huzur bulduğun zamanlar olacak.

İhtiyaç duyarsan bir an mutluluğa ya da canın sıkılırsa, üzülürsen,  kumbarandan bir mutlu an çek. Bak bakalım o hatıra seni mutlu edecek mi?  Ediyorsa Mutluluk Kumbaran işe yaramış demektir.  Denemeye değer bence.


Bu haber 26/02/2021, Cuma günü yayınlandı, 121 defa görüntülendi
*