Troll Kediler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kedilerin olur olmadık yerlerde ortaya çıkıp senin aşırı derecede önemsediğin bir takım toplumsal normları şirinlikleri ile alaşağı etmek gibi bir huyları var. Kızamıyorsun da…

Köpeklerden farklı olarak senin kurallarını umursamıyorlar. Aslında umursuyorlar ama sağı solu belirsiz bir ruh haline sahipler zaten bizi durmadan şaşırtmalarının sebebi de bu. Sürekli komutlara uymasalar; sen de bir süre sonra buna alışacak ve komut vermemeye başlayacaksın ama bazen de inanılmaz biçimde komut alıyorlar. İnsanlarla dalga geçer gibi bir halleri var.

İnsanların medeniyet gerekliliği olduğunu düşündüğü sıraya kaynak yapmama durumu mesela… Geçtiğimiz yıllarda bir kedinin bankamatik kuyruğuna girdiğini görmüştüm. Sıralama şu şekildeydi; insan, insan, insan, yalanan kedi ve yine insan. Bizim toplumsal normlar dediğimiz şeyler belki de onlar için saçmalık. Bu sebeple bu düzeni trolleyerek bize muhalefet ediyorlar. Pasif direniş gibi bir şey yani…

Bugün ise iki ayrı trol kedi ile karşılaştım. İlki deprem tatbikatı yapılırken toplanma alanının ortasına yatmış yalanıyordu. Gerçekten bir deprem olsa ve insanlar can havliyle kendilerini dışarıya atsalar orada bir kediye rastlamamız mümkün olmazdı. Çünkü o, yapısı gereği zaten bunu çoktan hissetmiş ve tedbirini almış olacaktı. İnsanlar olarak doğaya ne kadar yabancı ve doğa karşısında ne kadar çaresiz olduğumuzu hatırlattı bana kedinin rahatlığı.

Diğeri ise bir basın açıklamasında hak arayan insanların yanına ilişmiş güneşleniyordu;” noldu toplumsal normlarınıza, ahlaki kurallarınıza, bu kadar kural koyup düzen sağlamaya çalışıyorsunuz da yine de emekçinin hakkının yenmesinin önüne geçemiyorsunuz” dercesine.

“Medeni olmak için onca çaba…” dedim kendi kendime “doğal kanun hala daha etkili, hala güçlü olan güçsüz olanı pençeleyiveriyor.”

 


Bu haber 25/02/2021, Perşembe günü yayınlandı, 162 defa görüntülendi
*