Assos çözüm bekliyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’nin cennet köşesi Assos’ta, antik liman ve çevresine düşen kayalar ve taşlar dolayısıyla 500 günlük bir çalışma yapılacağı öğrenildi. Esnaf ve bölgede faaliyet gösteren işletmeler için bir hayli uzun olan 500 günlük çalışma ile ilgili istişareler devam ediyor. Konuyla ilgili ilgililer ile röportaj gerçekleştirdik. İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, Özel İdare’den edindiği bilgileri gazetemizle paylaştı. Başkan Göğüsgeren, “Kadırga Koyu ile Assos arasında alternatif bir yol üzerinde çalışıyoruz” derken, AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Turan Tumay ise “Ne kadar erken bitirilebilir diye uğraşıyoruz” ifadelerinde bulundu. Prof. Dr. Doğan Perinçek ise farklı iddialarda bulunurken, bölgede acil bir şekilde çözüm bekleniyor.

Çanakkale’nin bir anlamda dünyaya açıldığı kapılardan birisi olan Assos’un başı, Antik Liman bölgesine düşen kayalar ve taşlar dolayısıyla belada. Bölgeye düşen kayalar ve taşlar dolayısıyla, liman yolunun ve limanın 500 gün kapanması söz konusu. Geçtiğimiz günlerde Vali İlhami Aktaş’ın bölgedeki işletme sahipleriyle görüştüğü belirtildi.

Konuyla ilgili Prof. Dr. Doğan Perinçek, bambaşka iddialarda bulundu. Perinçek, “Duyumlarıma göre, orada Dynamıca adlı şirketin için içinde olduğu söyleniyor. Bu bana aktarılan bilgidir. Eğer böyleyse diye ben Dynamıca şirketini inceledim. Şirketin adresi Trabzon’da gözüküyor. Bu şirketin internet sitesinde sadece iki eleman çalışıyor gözüküyor. Şirketin çalışanları Arap kökenli, muhtemelen Katarlı gözüküyor” iddiasında bulundu.

Öte yandan konuyla ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, AK Parti Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Turan Tumay ve Prof. Dr. Doğan Perinçek’ten görüş aldık.

“Kadırga ile Assos arasında alternatif bir yol üzerinde çalışma yürüteceğiz”

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, Özel İdare’den edindiği bilgileri gazetemizle paylaştı. Başkan Göğüsgeren konuyla ilgili edindiği bilgileri, “Ayvacık için 500 günlük kapanma durumu söz konusu. 500 günlük süre içerisinde bölgeye bir duvar örülmesi ve örülecek olan duvardan sonra, kapanma süresinin kısaltılması hedefleniyor. Şu ana kadar henüz bir ihale gerçekleşmedi. Kadırga Koyu ile Asssos Antik Liman arasında alternatif bir yol üzerinde çalışmalara yürüteceğiz” şeklinde özetledi.

“1 yıldan kısa sürede yapılamayacağı belirtildi”

AK Parti Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Turan Tumay, “Geçen hafta Vali bey, AFAD İl Müdürü ve Kaymakam ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda, AFAD’ın planlamasının 500 gün olduğu belirtildi. Sayın Valimizden ricamızla, bu işin 1 yıla sığdırılması söz konusu. Teknik olarak bu işin 1 yıldan kısa bir sürede yapılamayacağı belirtildi. Kayalar deprem riski taşıyor. Geçtiğimiz depremde de bölgeye 2 tonluk bir kaya düştü. İnsan hayatı söz konusudur. Devlet bir çözüm üretip, bölgedeki insanları kurtarmaya çalışmaktadır. Önümüzdeki süreçte, 1 yıl bölgenin kapalı kalacağı gündemde.

Bölgedeki işletme sahipleriyle görüştük. İşletme sahipleri mağdur ama konunun da bir aciliyeti var. Ne kadar erken bitirebilir diye uğraşıyoruz” açıklamasında bulundu.

 “500 gün çok uzun bir süre ve oradaki insanlar dayanamazlar”

Prof. Dr. Doğan Perinçek, konuyla ilgili gazetemize yapmış olduğu açıklamada, “Oradaki kayaları, oradaki insanları mağdur etmeden, en kısa sürede nasıl ortadan kaldırabiliriz, bölgede çalışma yapıyorum. Yöre halkı için gönüllü olarak bölgede çalışmalar yürütüyorum. Duyumlarıma göre, orada Dynamıca adlı şirketin için içinde olduğu söyleniyor. Bu bana aktarılan bilgidir. Eğer böyleyse diye ben Dynamıca şirketini inceledim. Şirketin adresi Trabzon’da gözüküyor. Bu şirketin internet sitesinde sadece iki eleman çalışıyor gözüküyor. Şirketin çalışanları Arap kökenli, muhtemelen Katarlı gözüküyor. Eğer bir şirkete Assos işine verdilerse, bu bilgi doğru ise, neden bu şirket o bölgede çalışacak? O şirketin muhtemelen arkasında bir Arap sermayesi desteği var. 500 gün çok uzun bir zaman ve oradaki insanlar dayanamazlar.

Kayaların bir kısmı önemli bir kısmı küçük olduğu için hemen aşağıya indirilebilir. Diğer büyük kayalar ise sabitlenebilir. Sümela Manastırı ile ilgili bu şirketin bir bağlantısı olmadığını öğrendim ama rahatsız edici bir durum söz konusu” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/02/2021, Salı günü yayınlandı, 229 defa görüntülendi
*