Normalleşiyoruz

Milyonların beklediği haber geldi

15 Şubat günü, Çarşı Caddesi’nde, esnaflar kar temizliği yapmışlar ve temizlik sonrası, kardan kendi mezarlarını oluşturmuşlardı. Aylardır kapalı olan işletmelerin sahipleri ve o işletmelerin çalışanları artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirtmişlerdi. Kapalı olan işletmeler ve çalışanları için müjdeli haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. Bakan Koca, “1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde, Valilerimizin başkanlığında, İl Hıfzıssıhha Kurullarımızla başlayacak” ifadelerini kullandı. Milyonlarca vatandaş, çalışıp, üretip, para kazanacakları gün için Mart ayına kenetlendiler.

İlk kısıtlamada 90, ikinci kısıtlamada ise 90 gün olmak üzere, kapalı dükkanlar 180 gündür iş yapamıyorlar. Aylardır kapalı olan işletmelerin bir kısmı battı, bir kısmı ise el değiştirdi. Zor günler geçiren dükkan sahipleri ve çalışanlar, Türkiye’nin dört bir yanında, ısrarla seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyorlar. Çanakkale’de de, geçtiğimiz günlerde esnaf, Çarşı’nın göbeğinde kardan mezarını yaparak, sessiz bir eyleme imza atmıştı.

Beklenen haber ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından bizzat duyuruldu. Bakan Koca normalleşme süreci için 1 Mart’ı işaret etti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, milyonlarca vatandaşın beklediği haberi, geçtiğimiz gün kamuoyu ile paylaştı. Özellikle esnafların dikkatle takip ettiği ve Mart ayına odaklandıkları zamanda gelen açıklama dikkat çekti. Bakan Koca, sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımda, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde, Valilimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/02/2021, Pazar günü yayınlandı, 298 defa görüntülendi
*