Gelenek ve geleceğin buluşması

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi ve ÇOMÜ-ÇASEM (Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi) işbirliği ile hayata geçirilen  “Gelenek ile Geleceğin ‘Çanakkale Seramikleri’ Buluşması” 10-14 yaş Çevrimiçi Çocuk Seramik Atölyesi Başlıyor. Eğitim başlangıç tarihi 6 Mart 2021 olan atölyeye son başvuru tarihi 26 Şubat 2021, eğitim süresi ise 8 hafta.

Başvuru için katılım formunun www.canakkaleseramikmuzesi.org adresinden e-posta olarak canakkaleseramikmuzesi@gmail.com adresine gönderilmesi ya da Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi Cevatpaşa Mahallesi Kaya Sokak No:31-33 Merkez Çanakkale adresine elden ulaştırılması gerekiyor.

Proje, “Gelenek ile Geleceğin ‘Çanakkale Seramikleri’ Buluşması” ile Çanakkale merkezde yaşayan ve devlet okullarında eğitim gören öğrenciler öncelikli olmak üzere 10-14 yaş çocuk grubunun kültürel mirasımız Geleneksel Çanakkale Seramikleri ile tanışmasını hedefliyor. Gençlerin Geleneksel Çanakkale Seramiklerinin tarihsel süreçteki önemi, üretim yöntemleri, form ve dekor zenginliği konularında bilgi sahibi olması ve bu konuda geleneksel mirastan çıkışlı özgün yüzey kaplama seramiklerin üretmesini amaçlıyor. Atölye, Geleneksel Çanakkale Seramiklerinin, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasında köprü görevini üstlenen Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi ve ÇOMÜ-ÇASEM (Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi) işbirliği ile hayata geçirilecektir.

Çevirim içi platformun 30 kişilik katılım imkânı sunuyor

Eğitim ve uygulama sürecine katılacak çocuk sayısı çevirim içi platformun izin verdiği sayıda 30 olarak belirlendi. Ücretsiz olarak katılım sağlanacak atölyenin seramik malzemelerinin temini ve dağıtımı Çanakkale Belediyesi tarafından yapılacak, pişirim ve sırlama süreçleri ÇASEM’de gerçekleşecek olup katılımcı çocuklar bütün aşamalar konusunda çevrimiçi olarak bilgilendirilecekler.

Üretilen seramikler Çocuk Bayramı’nda kalıcı yerini alacak

6 Mart 2021 saat 14.00’da başlayacak ve 8 hafta sürecek olan eğitim-uygulama projesinde üretilen seramikler bir araya getirilerek Ulu Önder Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında yani 23 Nisan 2021 tarihinde kalıcı yerini alacak.

Haber Merkezi


Bu haber 21/02/2021, Pazar günü yayınlandı, 331 defa görüntülendi
*