Cüceloğlu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye, çok büyük bir değerini kaybetti. İnsanı temel alan yaklaşımları ile insanların hepsini, ayırım gözetmeden kucakladı. Vefat eden psikolog Doğan Cüceloğlu’nun işte bazı sözleri;:Yalan insanın ruhunu öldürür.Ayrılıktır aslında ölümü acı kılan.Ön yargı; arı soktu diye bal yememektir.İnsanın gerçek gücü sevgisinde açığa çıkar.İki insan birbirinin farkına varınca iletişim başlar.Mutlu olmak istiyorsan, mutlu etmesini bilmelisin.Mükemmel değil, iyi insan yetiştirmeyi hedefleyin.Kendisi olmaktan korkmayan insan güler yüzlüdür.İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır. Ruhu öldürmek, bedeni öldürmekten daha büyük bir cinayettir. Dil ne kadar yetersiz kalıyor insanın düşündüklerini anlatmada.Her çocuğun kalbinde kendinden daha büyük bir çocuk vardır.Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir.Mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir, onu inşa etmek gerekir.Kendi özüyle ilişkisi olmayanın gerçek anlamda kimseyle ilişkisi olamaz.Sanırım çocuğun aklını hiçe saymak ona yapılabilecek en büyük zulüm. Etrafında kimseyi bulamamak zor, içinde kimseyi bulamamak ise daha zor. Çocukluğunu doya, doya yaşayamamış bir insanın  mutlu olması çok zordur. Düğün bir maddi güç gösterisi olmamalı. Evlenme olgunluğuna gelmemiş olanlar düğünü çok önemser. Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz. Hayır demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir. Hayır demesini bilmeyen kişinin evetinin de anlamı yoktur. Hiç hata yapmayan insan, hiç bir şey yapmayan insandır. Ve hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır”.Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.ne güzel bir insandı.

AZICIK UCUNDAN

Karı – koca cumartesi gecesini dışarıda geçirmek üzere hazırlanmışlar, ışıkları söndürmüşler, telesekreteri açmışlar, kuşun kafesinin üzeri kapatılmış, kedi arka bahçeye bırakılmış, yan duraktan taksi gelmiş, tam kapıyı kilitleyip çıkacaklarken kedileri kapı aralığından tekrar içeri girmiş..Evde kimse yokken kedi kuşu yemeye çalıştığı için evde kalmasını istememişler, kadın taksiye, adam da kediyi tekrar dışarı çıkartmaya gitmiş..Titiz kadın takside beklerken “Ne olur ne olmaz” diye düşünüp şöför evin bütün gece boş olduğunu bilmesin diye“Kocam da şimdi geliyor..” demiş, “Annem’e iyi geceler demeyi unutmuş, o da çok kırılır bu tip şeylere, onun için gitti..”
Birkaç dakika sonra kocası da taksiye binmiş,“Beklettim özür dilerim..” demiş nefes nefese, “Aptal fahişe,geleceğimi bildiği için yatağın altına saklanmış, elbise askısı ile dürte ,dürte zar zor dışarı çıkardım, kaçmaya çalışınca ensesinden yakaladım, beni tırmalayıp zarar vermesin diye battaniyeye sardım, vurdum kıçına tekmeyi biz gelene kadar arka bahçede beklesin şıllık.”Şoför, park ettiği yerden çıkarken öndeki arabaya bindirmiş..Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 21/02/2021, Pazar günü yayınlandı, 300 defa görüntülendi
*