Karavanlar geliyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Salgın hastalığın geçen yaz turizmde etkisi olumsuz oldu. Yabancı turistlerin ülkelerinden çıkmamaları, her şey dahil otellerin sezonu zararla kapatması sonucunu doğurdu. Bizim esnafımızı ilgilendiren yerli turist ise daha tedbirliydi. Bir kısmı evinde aldığı tedbirleri yabancı yerlerde sağlayamayacağı endişesiyle hareket etmedi. Pandemi için yapılması gereken davranışın da  bu olması gerekirdi. Geçen yaz yerli turist de gelmeyince esnaf aradığını bulamadı. Gelecek sezon peki nasıl olacak? İşsizlik ve geçim derdi de halkın sırtında iken ne gezmesi, bu sene memlekete gidip hasret giderelim diyen çok olacaktır.

Geçen yaz örnekleri görülmeye başlayan karavanla seyahat akımı, sosyal medyada ve youtube kanallarında patlama yaptı. Hem uygun fiyatla kendi karavanımı yaparım, hem de bunu kanalımda paylaşarak para kazanırım diyen diyene. Karavanla gezerken kalacağın yerin sıhhi olması ile ilgilenmen gerekmiyor. Karavanının dışına çıkıp sosyal mesafeyi aşmadığın sürece virüs tehlikesi yok. Bunları düşünen yüzlerce insan kendi karavanını yapıyor. Baharla birlikte yollara düşecekler bu karavancılar. Anlatımlarına göre, işletmelerini müşteri yokluğu ve yasaklar yüzünden kapatan esnafta var aralarında.

Karavancıları Çanakkale’den geçerken bir gün bari tutabilmeliyiz bence. Çünkü gitmek isteyebilecekleri çevremizdeki cazip tatil noktaları var. Ama kent içindeki ticarete küçük bir etkisi olan  transit geçişleri yavaşlatılabilecek cazip teklifler bu karavan camiasına sunulmalı. Örnek: Kent içinde bir gün konaklamalarını sağlayacak küçük karavan parkları kente dağıtılarak hem mahalle esnafına fayda sağlanabilir hem de trafiğin aksaması engellenebilir. Parkta bir günlük duruştan ücret alınmayabilir. Çabis bisikletleri bu parklarda hazır bulundurulabilir ki kordona veya aynalı çarşıya ulaşmaları kolaylaşır. Karavancılar arasında sosyal medyada iletişim çok gelişmiş. Birbirlerine tavsiye vermek veya oradan uzaklaş, başımıza bunlar geldi bilgisini vermek olağan. Hem gezmeyi seviyorlar hem de biraz kırılgan üst düzey beğeniye sahip kişiler karavan sahipleri. Yapılan hazırlıklar hemen kulaklarına gider. Mutlaka denemek isterler. Ama süreklilikleri bölgede yaşadıkları ve aldıkları olumlu tepkiye bağlı.

Tabii diğer seçenek geçerler giderler zaten trafik yoğunluğu var demek olabilir. Çanakkale boğazında da dünyanın en önemli boğaz geçişi olması nedeniyle  trafik var. Kente faydası hiç yok. Gelecek sene köprü açılınca otobandan dışarı bile çıkmayacak binlerce araba olacak. Mum dibini aydınlatmaz misali Çanakkale’ye ışığı düşmeyecek. Gelirleri şirketlerin kurulduğu kentlere akacak. Geçiş garantisi zaten bildiğimiz gibi, bizi hiç alakadar etmez. Yeni durumlara göre geleceğe dair planların yapılması lazım. Bunlardan biri de patlama yapacak karavan turizmine yapılacak yatırımlar olmalı.

 


Bu haber 20/02/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 202 defa görüntülendi
*