Esnaftan ortak çağrı: “Açılmalıyız”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Aylardır kapalı olan işletmelerin sahipleri ve çalışanları “Artık daha fazla dayanacak gücümüz kalmadı!” dediler. Öte yandan açık olan işletmeler ise yaptıkları satışlarla, sadece dükkanlarını döndürmeye çalışıyorlar. Pandemi sürecinde, en çok yara alan kesimin başında gelen esnaflar ile röportaj gerçekleştirdik. Alım gücünün düşmesi ve kötü ekonomik koşullardan herkesin etkilendiğini belirten esnaflar, “Artık dükkanlar açılmalı” ifadelerinde bulundular. Esnaf artık gözünü, kulağını “Açılıyoruz” haberine kenetlemiş vaziyete gelirken, AVM’lere HES kodu ile giriliyorken, önlemler alınarak ayakta dururuz dediler. Çanakkale’nin esnafı dükkanların açılacağı günü dört gözle bekliyor…

Gündem Gazetesi olarak sokağın sesine kulak verdik. Açık olan işletmelerin sahipleri ile görüştük. Esnafın ortak derdi, ekonomik problemler olurken, dükkanı açık olan “Çok şükür” dedi. Dükkanı kapalı olan ise “Artık daha fazla dayanacak gücü bulamıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Söz işletme sahiplerinde…

“Piyasalar biraz daha açılırsa hepimiz için daha iyi olacak”

AVA express coffee işletmecisi Tugay Okan Bildik; Yaklaşık 5 buçuk yıldır bu iş ile ilgilendiğini belirterek “Pandemiden önce de bu işi yapıyordum. Çanakkale dış illerden çok fazla ziyaretçi çeken bir il ayrıca çok fazla turist ayarlayan bir şehir. Bunu kahve bazlı düşünürsek kahvede aşırı bir aksama yok çünkü insanların şehirde yapabileceği çok fazla bir aktivite kalmadı. Çoğu yer kapalı olduğu için kahve işi de yemek sektörü gibi devam ediyor. İşler çok yüksek rakamlarda olmasa da en azından bu süreçte piyasada tutunabiliyoruz. Konseptin take away (al-götür) olması bizim açımızdan şöyle bir avantaj sağladı. Önceden gelen müşteri oturmak istiyor, yer bulamadığında beklemek istemiyordu. Şimdi oturmak yasak olduğu için herkes kahvesini alıp devam ediyor. Ana işlerimiz devam ediyor sadece turist ile birlikte gelen ekstra işimiz bitti. Açılmanın olması bizim açımızdan şöyle iyi olur, piyasadaki hareketliliği diğer esnaflar da sağlıyor, herkesin geliri belli bir oranda düştü. Eşimiz dostumuz daha az kahve içmeye başladı. Piyasalar biraz daha açılırsa hepimiz için daha iyi olacak komşu dükkânların kapalı olması bir şekilde bizi de etkiliyor.” dedi.

“Otellerin randımanlı çalışamaması, turistlerin gelememesi bizim işimizde etkili”

Conk kafe işletmecisi Talip Dağyar ise “Bizim yine işlerimiz iyi, Allah’a bin şükür çalışıyoruz ama diğer esnafların bir an önce açılması lazım çünkü o esnaf da bizden alışveriş yapıyor. Yani yan emlakçının kapanması karşı kafenin kapanması bizi etkiliyor. Otellerin randımanlı çalışamaması, turistlerin gelememesi bizim işimizde etkili. Biz bir şekilde idare ediyoruz, öbür kafeler kapalı ama onlar açıldığında bizim işimizde yüzde 50-60 civarında artacak. Çünkü ben dönerciden alışveriş yapıyorum, o benden alışveriş yapıyor. Birbirimizin işini arttırıyoruz.” dedi.

“İnsanların ceplerindeki para bitti”

Bonita kafe işletmecisi Seval Karakoç; İşletmesini yasaklar başlamadan 2-3 gün önce açtığını belirterek “açtığımızda oturma planımız vardı, insanlar gelip zaman geçiriyordu, gayet güzel bir yoğunluk yakalamıştık bu 2-3 günde. Yasak başlayınca mecburen masaları sandalyeleri kaldırdık. Bu durumda da insanlar yalnızca take away geldiler ve kahvelerini aldılar. Bu durum tabi ki benim para kazanmamı, işletmemi döndürmemi, kiramı ve faturalarımı ödememi çok zorlaştırdı. Pandemi sürecinde olması gereken müşteri potansiyelinin çok altında kaldık. Kendi cebimizden harcayarak dükkânı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bizim için bu süreç çok zor geçiyor. Hafta sonunun kapalı olması saatlerin kısıtlı olması, insanların evden çıkamaması, diğer mekanların da kapalı olmasıyla insanların ceplerindeki para bitti. Zaten kahve ve tatlı ekstra bir ihtiyaç, yani cebinde para olmazsa insanlar gelip kahveyi de içmez, tatlıyı da yemez. Bu durum tabi ki benim işlerimi oldukça çok etkiledi.

Ben dükkânı açarken şunu düşünerek açtım; yasaklar gelse de oturma planı olmasa da take away (al-götür) olarak devam edebileceğim ve dükkanımı kapatmak zorunda kalmayacağım, bir şekilde ayakta kalırım dedim. Bizde daha önce oturup kahve içme kültürü vardı. Take away (al-götür) kültürü bu pandemi ile gelişti ve yaygınlaştı. İnsanlar kahvelerini alıp kordonda yürüyorlar.” dedi.

“İşler çok iyi değil”

Lagom Coffee işletmecisi Tanju Özçelik ise “Pandemi süreci herkesi etkilediği gibi biz de etkiledi. Pandemiden önce take away (al-götür) sistem ülkemizde herkes tarafından bilinen bir sistem değildi. Pandemiyle birlikte insanlar mecburen kahveyi alıp gittiği için bu kültürde baya gelişti. Ama yine de oturup kahve içildiği döneme kıyasla işler çok iyi değil. Biz çalışacak bir konsept yaratmaya insanların ilgisini çekmeye çalıştık, bunu da başardığımızı düşünüyorum. İnsanlar güzel tepkiler veriyor. Kahvelerimizi de özenle seçtik bu konuda da güzel dönüş alıyoruz. Umarım Çanakkale’de kalıcı olabiliriz.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 17/02/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 214 defa görüntülendi
*