Masum hareket mi?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hala, Boğaziçi Üniversitesindeki kalkışmanın, masum öğrenci hareketi olduğunu söyleyen izansızlar var. Ne yazık ki, orası kurtarılmış Bölge haline getirilmiş. Yeni Rektör ataması ile Arı’nın kovanına çomak sokulmuş oldu. Boğaziçi geleneğiymiş ha. Orada Ülkücü öğrenci, İslamcı öğrenci olmayacak. Öğretim görevlileri de öyle. Oruç tutanlar. Namaz kılanlar fişlenmiş. Gelenek bu işte. Devrimciler. Sosyalistler. Komünistler cirit atacak. Bir de Ahmet Davutoğlu gurubu varmış. Onun atadıkları. Anlayacağınız, büyük bir oyun oynanıyor. Bu konuda, Araştırmacı – yazar Mustafa Şen, bir TV’ programında,’  Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Melih Bulu‘nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestoları değerlendirmiş. Kendisinin de Boğaziçili olduğunu belirten Şen, “Melih Bey hem orada, master-doktora yapmış, hem de bir dönem hocalık da yapmış. Ben Boğaziçi’ne girdiğimde, Boğaziçi’nde hiç okumamış biri rektördü. Ergün Toğrol. Lisansı İTÜ’dendi, öyle hatırlıyorum” demiş. Sözlerinin devamında  “Boğaziçi’nin demokratik geleneğinden bahsedeyim” ifadesini kullanan Şen, “Bana 10 tane İslamcı sayın. Muhafazakârlık kapsamına sokacağınız 10 kişiyi sayın bana. Yok. Anadolu’nun her tarafından öğrenci alan, her kültürden her görüşe sahip öğrencinin bulunduğu bir yerde neden İslamcı yok? Çünkü orası bir getto” görüşünü dile getirmiş. Şen, kendi dönemiyle ilgili olarak da  Şöyle demiş.İki tane lisans dönemi, hazırlık dönemi, doktora. Doktoramı birkaç defa gittim. Çünkü birkaç farklı sebepten atıldım. İlk atılma sebebim şudur; Hocam bana dedi ki; ‘Seni bu programdan attıracağım. ‘ Odasına çağırdı. ‘Neden hocam?’ dedim, ben atılacak bir şey yapmadıktan sonra… ‘Arkadaşlarımla da konuşacağım, seni bu programdan attıracağım. Biz seninle böyle mi yapacaktık?’ dedi.

Kastettiği şu; İslami camiayı deşifre edeceğim.    Yani   ispiyonculuk  yapmam isteniyor benden, açıkça, söylenmeden. Yaparsan devam edersin, yapamazsan gidersin. Ve atıldım. “hayda. Buyurun işte. Boğaziçi geleneği buymuş demek. İslamcıyı, ülkücüyü, muhafazakârı sokmuyorlar. Masum Öğrenci hareketiymiş. Onu bizim külahımıza anlatsınlar.

                     Azıcık Ucundan

Kadın lüks bir motel odasında tatil isterken kocası çocukluğundan beri arzu ettiği‘ Orman içinde kamp yapmak ‘ planından vazgeçmemiş, karısı, kesin olacağını tahmin ettiği bir  Ayı saldırısından emin ve tedirgin kamp çadırının içinde zangır zangır titreyip ağlarken adam eşini sakinleştirebilmek, ortada bir tehlike olmadığını izah edip tatilinin tadını çıkartmak için onu zorlu bir yolculukla dalları yaprakları keserek kaldıkları ormanın güvenlik şefinin binasına götürmüş..“ Hanımefendi sakin olun, son iki gündür bu ormanda Yırtıcı Boz ve Parçalayıcı Siyah Ayı saldırısına uğramadık..!” demiş Güvenlik şefi,“ Nee?.. Son iki gün mü?.. Hem de iki farklı vahşi Ayı mı var bu ormanda??..” demiş kadın yerinden sıçrayarak, “ Hangisi daha tehlikeli?.. Aralarındaki farkı nasıl anlarız?..”“ Durun, sakin olun.. Çok basit..!” diye cevaba başlamış  şef, “ Bakınız.. Eğer Ayı ağacın tepesine kadar sizi takip edip saldırırsa  ‘Siyah Ayı’ dır.. Boz ayı ise tırmandığınız ağacı siz yere yıkıncaya kadar sallar.. Gördünüz mü?.. Basit..!”Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 14/02/2021, Pazar günü yayınlandı, 328 defa görüntülendi
*