Atılan sıfırlar

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2005 yılında paramızdaki altı tane sıfır silindi. Böylece alışveriş yaparken milyon, milyar demekten tasarruf yaptık. Daha kısa bir cümle ile fiyatları karşıya anlatabiliyoruz. Tabi hâlâ milyon diyen var. İlk yıllarda  söylenen fiyattan 6 tane sıfırını silsen kuruştan küçük bir rakam çıkıyordu. Ağız alışkanlığını değiştirmeyenler yakında doğru rakamları söylemeye başlayacaklar galiba. Günümüzde bu sıfırlar birerbirer,  paramıza eklenmeye başladığını hissedebiliyor musunuz?

Geçen günlerde muhabir arkadaşımız Tunahan Ünsal yaptığı araştırmayı,  gazetemiz manşet yapmıştı. “Ezine peynirine iki yılda yüzde yüz zam” başlığıyla. Ben o gün bu sıfırları gerçekten hissettim. Çünkü alışveriş yaparken normalmiş gibi  geliyordu rakamlar. İşkillenmiyor da değildim. Habere göre Ezine peyniri 2018’de 30₺ ya alınabilirken, 2021’de 100₺ olmuş. Sonra araştırınca sıfırların silindiği 2006  yılındaki ortalama beyaz peynir fiyatlarının 5₺ olduğunu, TÜSEDAD (Tüm süt, et ve damızlık sığır yetiştiricileri derneği) 2019 Ağustos bülteninde gördüm. Aynı kaynakta 2018 için ortalama beyaz peynir fiyatı 27₺ görülüyor. Ezine peynirinin  beyaz peynirlerin şahı olduğunu tüm Türkiye biliyor. O günlerde ortalama fiyatlardan 3₺ pahallıymış, bu da normaldir.

Süt üreticisi de halinden memnun değil. Onlar da yem fiyatlarındaki dövize bağlı artış ile zarar ediyorlar. Her bir  litre sütte Kasım 2020 de 35Krş zararla satabiliyorlar ürettiklerini. Yani 1 litre süt üretip 1 kilo yem satın alamıyorlar.Süt üreticisi çiğ sütü yıllarca 2.3₺ satabiliyorken bu sene tavsiye edilen süt fiyatı nihayet artırılabilmiş ve 2.8₺ dan satılıyor.  Süt sığırı sahipleri bu zararı ceplerinden karşılayamayınca, ineklerini kesim hanelere göndermek için sıra alıyorlar. Talep çokluğundan kesim için sıra varmış.  Bu durum geleceğin daha karanlık olacağını gösteriyor.

2006 yılında asgari ücret 562,50₺ açıklanmış. O yıl her ay 112,5 Kg peynir alınabiliyormuş asgari ücretli. Bu yıl başında 3577,50₺ asgari ücretle 35,7 Kg Ezine peyniri alınabiliyor. Üçte biri kadar azalma olmuş. 2004 yılında milyonla fiyatları söylerken, peynir yüz milyon TL (100₺) olacak dense aklımızdan şüphe edilirdi. Bu kadar rakamdan sonra paramıza kaç sıfır eklendiğini bulabildiniz mi?


Bu haber 13/02/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 122 defa görüntülendi
*