Yaşam Ve Ölüm-1

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yaşam bir sırdır, tanıdıkça güzelleşir. Bir an gelir birdenbire onu yaşamaya başlarsın, onunla birlikte akmaya başlarsın. Yaşamla aranda kozmik bir ilişki gelişir, fakat bunun ne olduğunu anlayamazsın. Güzelliği buradadır işte, sonsuz derinlik budur. Başı ve sonu yoktur. Yaşam hayatın içindedir. O bir şey değil, bir süreçtir. Yaşamı elde etmenin, onu yaşamak, onunla birlikte akmak, yol almak dışında bir yolu yoktur. Yaşamın anlamını bir doktrinde, bir felsefede, dini bir inançta arıyorsan, hem yaşamı hem de anlamını kaçırmanın kesin yolu budur diyebilirim. Yaşam seni bir yerlerde beklemiyor, senin içinde meydana geliyor. Ulaşılması gereken bir hedef olarak gelecekte durmuyor, o şimdi burada bu an’da, her nefes alış verişinde, kanında dolaşıyor, kalbinde atıyor. Sen her ne isen yaşamın odur. Anlamı başka yerde aramaya başlarsan, onu kaçırırsın. İnsanlık da yüzyıllardır bunu yapıyor.

İnsanlar için kavramlar çok önemli oldu, açıklamalar çok önemli oldu ve gerçek tamamen unutuldu. Tüm kadim bilgiler derinlere gömüldü. Her zaman burada olana bakmıyoruz, ille de bir gerekçe bulmak kendimizce bir tanıma sığdırmaya çalışıyoruz. Yaşamın anlamını kimse sana veremez. O senin yaşamın senin anlamın olmak zorunda.  Senin dışında kimse ona sahip olamaz. Bu senin yaşamın ve sadece senin erişilebilirindir. Yaşamın sırrı ancak sen yaşadığında senin için anlaşılır olacaktır. Onu başka yerlerde, kendinin dışında arama. Onu bende arama. Onu sadece kitaplarda arama. Onu mantıklı açıklamalarda arama. Zihnini ne kadar işine yaramayacak bilgiyle doldurursan üzerinde ağırlık yaparlar, egonu güçlendirirler ama asla ışık vermezler sana, yol göstermezler. Tapınağın dışarıda değil ki, onun mabedi sensin. Bu nedenle yaşamın ne olduğunu bilmek istiyorsan hatırlayacağın ilk şey dışarıda aramaman gerektiğidir. Asla başka birinden öğrenmeye çalışma, anlam bu yolla aktarılmaz. En büyük ustalar bile yaşam hakkında her zaman seni kendine yöneltmişlerdir.

Hatırlanması gereken ikinci unsur da yaşamın ne olduğunu öğrendiğinde, ölümün de ne olduğunu bileceğindir.  Ölüm de aynı sürecin parçasıdır. Normal olarak ölümün her şeyin sonunda geldiğini düşünürüz, ölümün yaşama karşı olduğunu düşünürüz, hatta düşman olduğunu düşünürüz. Halbuki ölüm ve yaşam aynı enerjinin aynı olgunun iki kutbudur. Gündüz ve gece gibi. Yaz ve kış gibi. Bunlar ayrı değildir, birbirinin tersi değildir, karşıt değildir. Birbirinin tamamlayıcısıdırlar. Ölüm aslında yaşamın tamamlanmasıdır. Yaşam onsuz var olamaz. Yaşam ölüm sayesinde var olur. Hatta arka planı sağlayan ölümdür. Ölüm her dakika gerçekleşir. Nefes aldığın anda ve nefes verdiğin anda her ikisi de meydana gelir. Nefes vermek ölüm, nefes almak ise yaşamdır. Nefes alarak yaşadığın kadar, nefes vererek de yaşarsın. Nefes vermek nefes almanın parçasıdır. Nefes vermeyi durdurursan nefes alamazsın. Ölmeyi durdurursan yaşayamazsın.

Devamı Haftaya…


Bu haber 11/02/2021, Perşembe günü yayınlandı, 226 defa görüntülendi
*