Uyurgezerler-2

3 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yazar kitapta savaşın çıkmasına sebep sayılabilecek en ufak ayrıntıyı bile derinlemesine irdelemektir. Bu olaylar üzerinde etkili olduğunu düşündüğü aktörleri, gerekli gördüğü yerlerde, etnik kökeninden, konuşma biçimi ve aksanına, aktörün giyinme tarzından, eşinin görünüşüne, psikolojik durumundan, ilişki kurma biçimlerine kadar her ayrıntısı ile tasvir etmektedir.

Bu güne dek Birinci Dünya Savaşı’nın çıkma sebepleri arasında sayılan birçok neden çürütülmüş, yeni nedenler ortaya atılmış, yer yer ekonomi-politik çözümlemelere başvurulmuştur. Bunun dışında savaş ve erkeklik algısı değerlendirilmiştir. Baş aktörlerin tamamının erkek olması, yazarın verdiği bir röportajından da[1] anladığımıza göre Christopher Clark’ın da dikkatinden kaçmamıştır.

Toplumsal cinsiyet kalıplarının değerlendirilmesi, ekonomi-politik çözümlemelere yer verilmesi, hatta bazı metinler ve özellikle “Çin’in Kapışması”(164) isimli Le Petit Journal’de çıkan karikatür incelenirken göstergebilimin kenarından köşesinden geçilmesi, bu araştırmada Eleştirel Teori içerisinde yer alan birkaç yöntemin birden kullanıldığını göstermektedir.

Diğer taraftan bürokratların ve diplomatların yahut otorite sahibi kimselerin, açıklamaları, yazışmaları, günlükleri ve buna benzeyen pek çok belgeden faydalanılmış. Ayrıca basının da gerek diplomatik kararlar gerekse kamuoyu üzerindeki etkileri kitapta yerini almış.

İlk yayınlanma tarihi, Ağustos 2017 olan ve Christopher Clark tarafından kaleme alınan “Uyurgezerler: Avrupa 1914’te Savaşa Nasıl Girdi?” isimli bu eser 736 sayfadan oluşmasına rağmen bir solukta okunacak sürükleyiciliğe sahip. Sürükleyiciliğinin yanı iyi bir tarih araştırmasının ürünü olması da okuyucunun ilgisini sürekli üzerinde tutmasının nedenlerinden.

[1] https://www.npr.org/2013/04/23/178616215/stumbling-into-world-war-i-like-sleepwalkers


Bu haber 11/02/2021, Perşembe günü yayınlandı, 153 defa görüntülendi
*