Bebeğinizi Uyutmak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Düzenli bir rutine bağlı kalın ki çocuğunuz uyku vakti geldiğinde anlayabilsin. Bebeğinizin rahat, temiz, sıcak ve tok olduğundan emin olun. Yatmadan önce karnının iyice tok olması, ilerleyen saatlerde acıkıp uyanması olasılığını azaltır. Gazı olmadığından emin olun. Bebeğini yatağına sırtüstü yatırın ve eğer yorgun değilse yukarısına hareketli bir oyuncak ya da müzik koyup uyuyana kadar onu oyalayın. Kendi başına sizsiz de iyi vakit geçirmeyi öğrenmelidir. Tek başına kalıp kendi kendisini eğlendirdiği kısa zaman dilimlerine sahip olması çok önemlidir. Sıkıldığında ağlayabilir ama eninde sonunda yorulup kendi kendine uykuya dalacaktır. Çok küçük yaştaki bazı bebekler, konforlu bir şekilde battaniyeye sarıldıklarında kendilerini daha güvende hissederler. Bu, ağlayan bir bebeği susturmakta mucizeler yaratabilir.

Bebeğinize eğer hiç durmadan ağlar, ya da gece uyanıp ağlamaya başlarsa, tabii ki onun iyi olduğundan emin olmak ve onu rahatlatmak isteyeceksiniz. Böyle bir durumda onunla fazla uzun bir süre kucaklaşmaktan kaçının, yoksa onu yatırmak daha da zorlaşacaktır. Ayrıca ona tek başına iyi olacağı konusunda şüpheniz varmış gibi bir izlenim vermiş olursunuz. Onu rahatlatmak için birkaç kez yanına gitmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer böyle olursa, ziyaretlerinizin arasındaki süreyi gittikçe arttırır. Zamanla, uykuya dalmanın uzun süre ağlamaktan daha kolay olduğunu öğrenecektir.

Kurallar ve sınırlar belirlemek çok önemlidir. Örneğin ona açık yönergeler verin: “Eğer odanda sessizce oynarsan, bebeğin karnını doyurduktan sonra gelip sana bir masal okuyacağım. Eğer bunu yapamazsan, ışıklar hemen kapanacak ve masal olmayacak.” Tutarlı olun ve onu çok fazla bekletmeyin. Işıkları söndürmeden önce onu mutlaka kucaklayın. Eğer çocuğunuz uyuyamaz ya da çok erken uyanırsa, bütün ev halkını uyandırmak yerine odasında sessizce oyun oynamayı öğrenebilir.

Tabi ki tüm bu söylenen uygulamalar gün boyu uyuma fırsatı elde edemeyen, çalışan anne babalar içindir. Bu, başka kültürler ve gelenekler için tümüyle farklı olabilir. Bu yüzden, eğer geleneksel bir şekilde öğlen uykusuna yatıyorsanız ya da buna benzer başka bir alışkanlığınız varsa, yaptığınızın yanlış olduğu fikrine kapılmayın.

 

Sevgiyle Kalın..


Bu haber 10/02/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 378 defa görüntülendi
*