Her 4 kişiden 1’i icralık

Çanakkale’de

Geçtiğimiz günlerde, gıdada son 3 yılda meydana gelen yüzde 100’ün üzerinde enflasyon oranlarını kaleme almıştık. Alım gücü her geçen gün düşerken, icra dosyalarının sayısı ise yaşanan ekonomik krizi ve yaşam zorluğunu gözler önüne serdi. Edinilen bilgiye göre, Çanakkale Merkez’de yaklaşık olarak 43 bin icra dosyası bulunurken, sadece Ocak ayında, açılan dosya sayısı yaklaşık olarak Bin 300’ü buldu. Ortaya çıkan tabloya göre Çanakkale’de her 4 kişiden 1’i icralık. Öte yandan Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçiler için ise pandemi döneminde herhangi bir icra durumumun oluşmadığı, icra işlemlerinin ertelendiği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde, temel gıda ürünlerinde, 2018 yılından günümüze kadar geçen sürede, enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğunu kaleme almıştık. Çanakkale’nin üretim değerlerinden olan zeytinyağı ve Ezine peyniri, son 3 yılda, yüzde 100’ün üzerinde zam gördü. Hem üretici hem tüketici mağdur olurken, alım gücü ise günden güne eridi.

Öte yandan, günümüzde borçsuz insan kalmazken, icra dosyalarının sayısı ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Edinilen bilgiye göre, sadece Çanakkale Merkez’de, icra dosya sayısı yaklaşık olarak 43 binlere dayandı. Çanakkale’de 43 bin icra dosyası bulunurken, sadece Ocak ayında sayı yaklaşık Bin 300’ü buldu.

Konuyla ilgili Çanakkale Belediyesi Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Av. Erdal Gezen, gazetemize dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Bu şekilde devam ederse, takip sayısı 60-70 binleri bulur”

Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Av. Erdal Gezen, “2007-2008’den gelen dosyalarda dahil olmak üzere, hala işlem göre dosyalarda olmak üzere, yıl sonu itibariyle, yaklaşık 43 bin icra dosyası var. Maalesef her 4 kişiden 1’i borç ödüyor. İcra takibine konu olmayanlar bu sayının dışındadır.

2021 yılının Ocak ayında, açılan dosya sayısı da yaklaşık olarak Bin 300’e yaklaşmış durumdadır. Bu gidişat bu şekilde devam ederse, Çanakkale’de takip sayısı 60-70 binleri bulur” ifadesinde bulundu.

“Çiftçiler için icra işlemleri durduruldu”

Öte yandan, yetkililerden edinilen bilgiye göre, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olup da ödeyemeyen çiftçiler için ise icra durumumun oluşmadığı belirtildi. Koronavirüs salgını dolayısıyla, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan vatandaşlar için icraların durdurulduğu ifade edildi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 08/02/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 261 defa görüntülendi
*