Böl Parçala Yönet

3 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Herkesin çok iyi bildiği, güçlü devletlere, özellikle Amerika’ya özgü bir siyasi yöntem olan “Böl, Parçalı, Yönet” taktiği,  aynı zamanda da halkın siyasi konuşmaları esnasında çok kullandığı bir siyasal taktik. Son günlerde bu taktiği hissettiğimiz başka bir konu daha oldu; Boğaziçi Üniversitesi.

Bu kez iktidar, kendi toplumundan yükselen muhalif sesi yönetmek için kullandı bu taktiği. Muhalifler arasında ayrım yapmaya başladı; Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, öğrenci olan ama o üniversitenin öğrencisi olmayanlar, öğrenci bile olmayanlar ve terörist olanlar gibi gruplara böldü. Böylece güçlü bir muhalif sesin yükselmesinin önünü de tıkamış oldu.

Ama buradaki konu aslında pek de kimin ses çıkardığı ile ilgili değil toplum, dayatma ile kabullendirilmiş pek çok olaya Boğaziçi Üniversitesi Rektör ataması üzerinden tepki veriyor. Kaldı ki bana göre bir üniversite mezunu, bir üniversite öğrencisi, bir lise öğrencisi hatta hiç üniversite kapısından geçmemiş bir ilkokul mezunu bile bu fikri paylaşıyor olabilir. Olayı şu bu çatışmasına girmeden objektif biçimde tanımlayacak olursak; öğrenci ve öğretim görevlileri rektörlerini eskiden olduğu gibi seçmek istiyor. Halktan bir kesim de bu isteklerini destekliyor.

Terörist konusuna gelirsek, terörist zaten tanım bakımından oldukça problemli bir kavram olarak özellikle felsefe ve siyaset derslerinin temel tartışma odaklarından biri olagelmiş yıllarca. Türkiye’de de bu kavram siyasi tarih bakımından değerlendirdiğimizde bir türlü tam karşılığını bulamamış. Özellikle son yıllarda ise öyle genişledi ki bu kavram neyin terör suçu olacağı konusunda kafalar iyiden iyiye karıştı.

 

 


Bu haber 07/02/2021, Pazar günü yayınlandı, 116 defa görüntülendi
*