Önce radyo vardı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Önce radyo vardı. Evlerde köy kahvelerinde haber dinlemek, TRT arşivinden halk müziği veya sanat müziği dinlemek halkın tek eğlencesiydi. Yetmişli yıllardan itibaren televizyon yayınları radyoyu ikinci plana itti ama hala eskisi gibi olmasa da  dinleniyor. Televizyonun da aynı kaderi yaşayacağını tahmin edemezdim. TRT’de otuz yıldan fazla televizyon yayını için emek sarf ettim. Evet hala televizyon izleniyor. Ama internet ağları tüm dünyayı sarınca işler değişti. Önce bilgisayarlar üzerinden film, dizi, müzik indirme ve defalarca izlemek için arşiv yapma imkanı doğdu. Şimdi ise bilgisayara da, arşivlemek için cihaza da gerek yok. Televizyonlar akıllandı. İnternete bağlandı. Uluslararası ticari şirketler evimize kadar dünyanın arşivini getirdiler. İstediğimiz zaman reklam izlemeden seyretmeye başladık. Corona virüs için alınan eve kapanma tedbiri ise bu şirketlerin ekmeğine yağ süren bir gelişme oldu. Artık bu ortama katılmak için gerekli televizyon veya eski televizyonu ortama uyduran ara cihazlar en çok satılan ürünler oldu. İnternet sağlayıcılar da, içerik sağlayan firmalar da  abonelerini artırdılar.

Geçen yıllarla beraber ulusal yayın yapan televizyon kanalları da öyle bir hale geldi ki izlemek eziyet halini aldı. Diziler 120 dakika sürüyor. Gündüz kuşağı yayınları, gazete üçüncü sayfasından çıkma olayları inceleyen ve bunu üç saat sürdürebilen programlarla doldu. Yarışma programları bilgi artırıcı değil. Katılan yarışmacıları aylarca seyredip, yaptıkları dedikoduları izlemek üzerine. Tüm kanallar benzeri yaptığına göre, izleyicisi varmış. Bu durumda aman ben izlemeyeyim, izleyene de mani olmayalım demek kalıyor bizlere. Televizyondan haber almakta macera oldu. Ana haber ne zaman başlıyor, magazin görüntüleri ne zaman bitecek bilemiyorsun. Sonuçta hangi kanalı gezersen gez tümünde aynı magazin haberi aynı sırayla tekrarlanıyor. Memlekette gelişen olaylar ve  siyasi haberler derseniz, aynı kalemden çıkmış, tüm kanallardan tek tip yayın. Ulusal televizyon yayınları izlenmemeyi hak ediyor.

Radyo nasıl orada duruyor ve çeşit çeşit kanallardan yayın yapılıyorsa, televizyon da aynı duruma geldi. Çeşit çeşit kanal yayın yapıyor ama kim izliyor ne kadar etkili tartışılır. İnternet televizyonu derseniz; onun da ne zaman etkisini kaybedeceğini izleyip göreceğiz.

 


Bu haber 06/02/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 159 defa görüntülendi
*