Umut etmemeyi öğrenmek

3 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bugün bir habere denk geldim: “Çanakkale’nin Yenice ilçesinde yapılması planlanan Çırpılar Kömürlü Termik Santrali hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı, TEMA Vakfı ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından açılan dava sonucu bölgenin hava, su ve toprak kalitesini olumsuz etkileyeceği bölgedeki tarımsal üretim üzerinde risk oluşturacağı gerekçesiyle kesin olarak iptal edildi.

Çan çevresinde yaşayanlar termik santrallerin çevreye verdiği zararı çok iyi bilirler. Sabah termik santralin saldığı kirli dumanı yarıp bir türlü doğamayan güneşi, akşam saatlerinden itibaren yayılan kötü kokuyu, yetiştirdikleri bitkilerde gazın oluşturduğu tahribatı, lekeleri ve bunlar gibi pek çok etkiyi çok iyi bilirler. Şimdi bu etkilere neden olan iki santrale ek, bir santral daha yapılma kararının iptal edildiğini öğreniyoruz. Peki güveniyor muyuz? Aslında pek de istemiyoruz çünkü hayal kırıklığı ile sonuçlanması çok olası. Kesin red de olsa bu ülke de her şey çok hızlı değişiyor özellikle yargı ile ilgili şeyler. Her an bir yasa değişikliği, bir KHK ile güvendiğiniz o adalet sistemi tuzla buz oluyor.

Bu düşünceler bana, sosyal medyada okuduğum bir cümleyi hatırlattı; “bu ülke ile ilgili umutlarımızı canlandırmaya ne hakkınız var?”

Sosyal medyada okuduğum bu cümle yıllarca aklımda yer etti. Yer etmesinin sebebi de cümlenin yaşadığımız toplumun sosyolojik yapısını iğneleyici bir dil ile çok güzel yansıtıyor olması. Haber bültenlerinde duymaya alıştığımız kötü haberler, siyasi çekişmeler, hak ihlalleri, tecavüzler, tacizler, ötekileştirmeler… Bu ülkedeki insanların alışık olduğu haber alma biçimini şekillendirdi. Ama geçtiğimiz yıllarda bir belediye umut dolu bir haber yayınladı ve bir kullanıcı haberin altına şu yorumu yaptı; “bu ülke ile ilgili umutlarımızı canlandırmaya ne hakkınız var?”


Bu haber 05/02/2021, Cuma günü yayınlandı, 132 defa görüntülendi
*