CHP’li üyeler meclisi terk etti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde, Çan Belediye Meclisi’nde tartışmalar yaşanmış ve CHP’li belediye meclis üyeleri, meclisi terk etmişlerdi. Olayın sonucunda ise CHP Çan İlçe Başkanı Harun Arslan görevden alınmıştı. Bu sabah ise Ezine Belediye Meclisi’nde, CHP’li üyeler, meclisi terk ettiler. Meclis üyeleri bilgilendirmede bulunurken, 4 maddede yaşadıkları sorunları ifade ettiler. Öte yandan Belediye Başkanı Güray Yüksel’de gazetemize açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’nin ilçelerinde, belediye meclis toplantılarında, üst üste sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Önce Çan’da, belediye meclis üyeleri toplantıyı terk etmişler, uzayan sorun sonucunda İlçe Başkanı görevden alınmıştı. Şimdi ise bu sabah AK Partili Ezine Belediyesi, meclis toplantısında, CHP’li üyeler meclisi terk ettiler.

Meclis üyeleri toplantıyı terk etmeleri ile ilgili madde madde yaşananları kamuoyu ile paylaştılar. Sorunları ve yaşadıkları problemleri ifade ettiler.

CHP Ezine Meclis Üyeleri tarafından kamuoyuna yapılan bilgilendirmede, “Ezineli hemşerilerimizin affına sığınarak aldığımız kararı yüce meclise iletiyoruz.

1.İmar meselelerinde, meclis ve komisyon gündeminden önce defalarca bilgi, açıklama istememize rağmen ve üstelik belediye başkanının tarafımıza bilgi verileceğine dair defalarca söz vermesine rağmen hala hiçbir konuda bilgi verilmemektedir. Ezine’de bizlere verdiği yetki ve vekaleti bize bilgi verilmeyen, araştırma yapamadığımız konularda görüş bildirmek istemiyoruz.

2.Bir belediye meclis üyemiz ve kadın kolları başkanımızın pandemi yardımı meselesiyle ilgili belediye başkanı tarafından rencide edici ve küçük düşürücü paylaşım yapılması…

3. Geçen ay meclis toplantısında roman vatandaşlara yapılacağı iddia edilen evler ile ilgili 1 meclis üyemiz hakkında asılsız ithamlar ve doğru olmayan bilgiler verilmesi…

4. En son meclis binasından çekilen bir fotoğrafta ilçe başkanımız hakkında aslı olmayan paylaşımlar siyaset etiğinin dışına çıkmıştır.

Bu ilk değildir. Daha önce de aynı binadan fotoğraf çekilip basına servis edilmiş, CHP ile alakasız haberler yaptırılmıştır. Tüm bu gerekçelerle, muhalefeti etkisizleştiren ve denetim hakkını elinden alan bu tür davranışları kınıyoruz. Her zaman Ezine halkının menfaati olacak icraatların yanındayız.

Yukarıda saydığımız gerekçeler ile meclis toplantısını terk ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Neden gittiklerini sadece biz değil kimse anlamadı”

Öte yandan Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel’e de yaşanan olayı sorduk. Başkan Yüksel, gazetemize, “Arkadaşlar geldiler meclise. Bizlerde ne olduğunu anlayamadık. Bilgi vermemek gibi bir durum söz konusu değil. Oturumu açtık. Toplantı salt çoğunluğu sağlandı. Bizim meclis gündeminde konuşutuğumuz tüm konuları biz, imar komisyonuna sevk ettik. Üyelerinin olduğu imar komisyonuna sevk ettik. Neden gittiklerini sadece biz değil kimse anlamadı” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/02/2021, Perşembe günü yayınlandı, 214 defa görüntülendi
*