Çanakkale hareketli günler geçirdi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de son günlerde, gündem bir hayli yoğundu. Belediye meclis toplantısı, GESTAŞ zammı, üniversite öğrencilerinin eylemi derken, hareketli bir haber periyodu yaşadık.

Şubat ayı Belediye Meclis toplantısında birbirinden farklı konular konuşuldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, önümüzdeki hafta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli çalışılacağını ve sosyal konutlar için artık çözüm noktasında iş birliği ile hareket edileceğini belirtti. Sosyal konutlar konusunda, canı burnunda olan, her depremden sonra can telaşına düşen, kara kara düşünen vatandaşlar da artık somut adımlar atıldığını görmek istiyorlar. Laf değil icraat görme istiyoruz diyen vatandaşlar, özellikle sık sık depremlerin olduğu bu günlerde süreci yakından takip ediyorlar.

Öte yandan Belediye Meclisi’nin AK Partili Grup Başkanvekili Esra Yüksel tarafından, Cumhuriyet Meydanı yeniden düzenlenirse ve altına otopark yapılırsa, mantıklı olacaktır dedi. Ayrıca Yüksel, Belediye İş Merkezi’nin bir an önce yenilenerek, daha modern bir binaya kavuşması gerektiğini belirtti. Altına da otopark yapılırsa, park sorunu noktasında büyük bir adım atılır değerlendirmesinde bulundu.

Aynı günlerde, yaklaşık 2-3 gün önce ise GESTAŞ tarafından ücret tarifeleri değiştirildi. Yolcu 5 TL olurken, günübirlik bir otomobilin karşı yakaya gidişi ve dönüşü ise 85 TL oldu. Ciddi bir maliyet haline dönüşen, karşı tarafa geçme işlemi noktasında uygulanan zamlar ise vatandaşın tepkisini çekti. Vatandaşlar karşıya bir git-gel 10 TL oldu diyerek yeni ücret tarifesine tepki gösterdiler. Nakliyeciler için ise, Avrupa’dan Asya’ya geçmek bir hayli külfetli bir hale dönüştü. Mal taşıyan tırlar için kabusa dönüşen feribot ücreti 325 TL’ye yükseldi.

GESTAŞ zammı, otopark sorunu, Belediye Meclisi toplantısı, sosyal konutlar problemi derken, bir de öğrencilerle polis arasında arbede çıktı.

ÇOMÜ’lü öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak için Çanakkale’de bir forum-basın açıklaması düzenlemek istediler. Saat 17.30’da başlaması planlanan etkinlik için Truva Atı, Halk Bahçesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Saat 17.30’da, Halk Bahçesi yanına gelen öğrenciler, basın açıklaması yapmak için Truva Atı’nın önüne ilerlemek istediler. Tam o anlarda polis yapılması planlanan etkinliğe izin verilmediğini, öğrencilere söyledi. Ne olduysa o dakikadan sonra oldu ve bir anda Valilik binasının yan tarafında arbede çıktı. Çıkan arbede sonucunda öğrenciler gözaltına alındı. O sıralarda, öğrencilere destek olmak için bölgede bulunan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy’da gözaltına alındı. Gözaltı işlemlerinin ardından, arbede son bulurken, öğrenciler önce sağlık kontrolü için hastaneye ardından ise İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler.

Çanakkale zamlarla, toplantılarla, alınan kararlarla ve öğrenciler ile polis arasında çıkan arbede ile yoğun bir 3 gün yaşadı.

 


Bu haber 04/02/2021, Perşembe günü yayınlandı, 386 defa görüntülendi
*