İzmir’in yarısı kadar yağış aldık

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kuraklık ile boğuşuyoruz dedik. Barajların doluluk oranı ciddi şekilde düştü dedik. Bir anlamda yağmur duasına çıktık. Bu sefer de doğal afetle karşılaştık.

İzmir’de geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanak yağış, kentin büyük bir bölümünde felakete neden oldu. Dere ve çaylar taştı. Sokaklar, caddeler, ana yollar, kavşaklar sular altında kaldı. 23 mahsur kalma vakası gerçekleşirken, son verilere göre 673 ev ve işyerini su bastı. Meteorolojiden edinilen yağış verilerine göre, İzmir’e 126 kilogram yağış düştü. Bir ayın ortalaması 102 kilogram iken, İzmir’e bir günde bir ayın ortalamasından daha fazla yağış düştü.

Bayraklı’da metrekareye 108 kilogram, Karabağlar’da 114 kilogram ve Konak bölgesine ise 123 kilogram yağış düştü ve İzmir, sabah deprem akşam ise sel bakını ile sarsıldı.

Öte yandan, Çanakkale’de sevindirici gelişme, barajların doluluk oranları oldu. Tarımsal sulamada hayati önem taşıyan, Bayramiç Barajı’nda doluluk oranı yüzde 75 olurken, Atikhisar Barajı ise yüzde 50 seviyesine yaklaştı.

Çanakkale’de en çok yağış alan bölge Gökçeada Havalimanı bölgesi oldu. Gökçeada Havalimanı bölgesinde metrekareye 82 kilogram yağış düştü. Gökçeada Merkez’e ise 45 kilogram yağış düştü. Çanakkale’de Gökçeada’dan sonra, en çok yağışı alan bölge ise, metrekareye 47 kilogram ile Ayvacık oldu.

Çanakkale Merkez’de ise metrekareye 45 kilogram yağış vurdu. Barajların doluluk oranları artarken, şiddetli rüzgar ve yağış hayatı olumsuz etkiledi. Kepez, Çanakkale’nin en problemli bölgelerinden birisi olarak, yağmurda sınıfta kaldı. Ana caddeler göle dönerken, iki gün üst üste, Dardanos ile Kepez’i birbirine bağlayan köprü de çay taştı. Taşan çay dolayısıyla, balıkçı tekneleri zarar görürken, vatandaş seçimlerde vaat veriliyor ama her sene aynı çile çekiliyor yorumlarında bulundu.

Geçtiğimiz senelerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kepez balıkçı barınağında vatandaşlarla bir araya gelmiş ve bölgenin ıslahı için çalışmaların başlayacağını müjdelemişti. Bugüne kadar henüz bir faaliyette bulunulduğunu vatandaşlar göremedi. Ayrıca, Belediye tarafından altyapı çalışmalarının yapılmadığı ve beldenin yanlış planlamalardan ötürü yağışlara teslim olduğu belirtildi.

İzmir’in yarısı kadar yağış alan Çanakkale az hasarla sağanak yağmurları atlattı…


Bu haber 02/02/2021, Salı günü yayınlandı, 416 defa görüntülendi
*