Peynir kriz

4 hafta önce Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin en meşhur ürünlerinden olan peynir, son zamanlarda satış fiyatı ile vatandaşın uzanamayacağı noktalara doğru ilerleyişini sürdürüyor. Çanakkale’nin meşhur domatesi dedik, tuta belası ortaya çıktı. Üretim planlaması yanlış yapıldı, domatesten geçtiğimiz sene darbe yedik. Şimdi ise peynire ulaşamayacak duruma doğru evriliyoruz.

Peynirle ilgili meseleyi ve sorunu anlamak için son 3 yılın özetini kaleme alacağım. 3 sene öncesinde Ezineli üreticiler ile konuşmalarımızda, süt fiyatı 95 kuruştan, 1.65 TL’ye çıkmıştı. Sütün 3 sene önce fiyatının artması peynir fiyatını da etkilemiş ve zam meydana gelmişti. O günlerde, Ezine peyniri 30 TL’den alıcı buluyordu.

1 yıl sonra, yani 2 sene önce, sütün fiyatı 1.85 TL oldu. Ezine peyniri o zamanlarda tenekesi 500 TL’den satılıyordu. Koyun peynirinin tenekesi 500 TL, inek peynirinin tenekesi ise 420 TL idi. Bir teneke peynir ne kadar geliyor derseniz, net olarak 18 kiloya yakın…

Aradan yıllar geçti, içinde bulunduğumuz günlerde, sütün litre fiyatı 2.80 TL oldu. Sütün fiyatı 3 yıl içerisinde, yaklaşık yüzde 100 artış gösterdi. Sütün litre fiyatı iki katına çıktı. Sütle doğru orantılı olarak, peynirde yüzde 100’ün üzerinde zam gördü. 1 teneke koyun peyniri 500 TL’den Bin TL’ye, 1 teneke inek peyniri ise 420 TL’den 750 TL’ye çıktı.

Çarşıda, pazarda yenilebilecek, kaliteli bir Ezine peynirinin bir kalıbı ise 50 TL’den satılıyor. Çanakkale’nin üretim değerleri, marka değerleri, aradan geçen yıllarda değer kaybetmeye, vatandaşların alım gücü düştüğünden dolayı enflasyon karşısında darbe almaya devam ediyor. Çanakkaleli bir vatandaş artık koyun sütünden yapılma bir Ezine peyniri yerine, inek peynirine yönelmiş durumda…

Üreticiler ile konuştuğumuzda, 2 yıl önce, servise çıkan araçların mazot giderleri 2 bin 400 TL iken, benzine gelen zamlarla, yakıt giderleri aldı başını gitti. Yem ve gübre fiyatlarındaki yüzde 100’ün üzerindeki zamlar, hayvancılık ve çiftçilikçe uğraşan vatandaşların belini büktü. Oradaki daralma ve yaşanan kriz, peyniri vurdu.

Zincirleme olarak Çanakkale’de peynir piyasasındaki son 3 yıla bakacak olursak, Çanakkale’de Ezine peynirinin yükselme döneminden bir hayli uzakta olduğu gözle görünür bir gerçek haline geldi.

Peynir, zeytinyağı, ay çiçek yağı, yumurta, süt, aradan geçen 2 yılda bize bir hayli yabancılaşmak üzere!

Önümüzdeki günlerde peynir krizini, daha detaylı ve farklı bakış açılarıyla, kaleme almaya devam edeceğim… Ezine peyniri mercek altında.


Bu haber 28/01/2021, Perşembe günü yayınlandı, 105 defa görüntülendi
*