Kapalı işletmeler HES kodu sayesinde açılabilir mi?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Koronavirüs sürecinde, HES kodu hayatımızın bir parçası haline geldi. Hastanelerde, kamu kurumlarında, otellerde, AVM’lerde, toplu taşımada HES kodu yoksa, hizmetlerden faydalanılamıyor. Aylardır dükkanları kapalı olan esnaf ise “Her yerde kullanılmaya başlanan HES kodunun, kapalı işletmeler, açılıp gerekli şartlar yerine getirilip, HES kodu uygulaması ile faaliyete geçilebilir mi?” sorusunu gündeme getirdi. Konuyu Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan’a sorduk. Başkan Özcan, “HES kodu konusu da dahil olmak üzere Ankara’ya gerekli tüm belgeleri ve raporları sunduk. HES kodu uygulanarak, kapalı iş yerlerinin açılmasının önemli olduğunu ilettik” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs sürecinde, sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına harfiyen uyulmaya devam ediliyor. Öte yandan birçok yere HES kodu kullanılarak giriliyor ancak kapalı işletmeler hala kapalı kalmaya devam ediyor. Esnaflar ise bizlerde, gerekli şartları yerine getirelim ve HES kodu ile müşterilerimizi kabul edelim, dükkanlarımızı açalım dediler. Konuyu, Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan’a sorduk. Başkan Özcan, esnafın sorunlarının Ankara’ya iletildiğini belirtti ve önemli açıklamalarda bulundu.

“Esnafın sorunlarını üst kuruluşumuza aktardık”

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Geçen hafta, dosyalarımızla Ankara’ya gittik. Perşembe günü Ankara’da kurullar toplantımız vardı. Özellikle 6-7 konu başlığı ile sorunları üst kuruluşa aktardır. Cuma günü de Sayın Cumhurbaşkanı, genel başkanımıza randevu verdi. İstanbul’da bir araya geldiler. 3-4 gündür ise Sayın Cumhurbaşkanı esnaflarla ilgili taleplerimizle ilgili açıklamalar yapıyor.

“Konunun bilim kuruluna aktarıldığı ve çalışma yapılacağı belirtildi”

HES kodu ile ilgili biz, şu anda otellerden başlayarak birçok yerde, normalleşme ile ilgili önlemler alınırken, HES kodu uygulanarak, kapalı iş yerlerinin açılmasının önemli olduğunu ilettik. Restoran, kafetarya, kahvehane gibi meslek kollarında büyük sıkıntılar var. İkinci kez iş yerleri kapatıldı. Biz gelin beraber düzenleme yapalım, iş yerlerimizi HES kodu ile açmayla ilgili çalışma yapalım dedik. Konunun bilim kuruluna aktarıldığı ve çalışma yapılacağı belirtildi.

“HES kodu ile kapalı iş yerlerine de girilebilir”

Bizim güncel talebimiz hala yerinde, bugün bir ayakkabı satış yerine, AVM’ye HES kodu ile girip, alışveriş yapılıyorsa, aynı şartlar yerine getirilerek, kapalı iş yerlerine de girilebilir.

“Kredilerin ödemeleri ertelendi”

Biz çekilen kredilerin ödemelerinin, 10.ay sonu başladığını ama işletmelerimizin kapalı olduğunu ifade ettik. Pandemi sürecinde, en kötü 6 ay kredi ödemelerinin ertelenmesini istedik ve kredi ödemeleri ertelendi.

Kapalı iş yerlerimizin, mücbir sebep ilan edilerek, vergi alınmaması gerektiğini ifade ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuyu da olumlu karşıladı ve açıklama yapıldı. Aynı şekilde esnaf ve sanaatkarlara verilen biner TL gelir kaybı desteği, 500 TL kira desteğinin uzatılmasını istedik. Bununla ilgili süre de ay sonuna kadar uzatıldı.

Kahvehane, restoran gibi işletmeler eğer 1 ay daha kapalı kalacaksa, biz bu meslek dallarına ilave destek istedik. Bugün Cumhurbaşkanımız, bu konuyla ilgili de destek verileceğini açıkladı. Bizlerde merakla bu desteğin içeriğini bekliyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 27/01/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 460 defa görüntülendi
*