Gerçek Enflasyon!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yıllardır hep konuşulur. Gerçek Enflasyon nedir? Ya da nerededir? Hakiki enflasyon, pinpong topunda, ya da tenis raketinde değil, insanların günlük yaşantılarındadır. Yani günlük hayatın içindedir. Geçen yılın enflasyon oranı % 14 olarak açıklandı. Gören Allah için söylesin. Gerçek bu mudur? Elbette değil. İğneden ipliğe Ocak ayında % 25-50 oranında zam geldi. Hem de zaruri ihtiyaçlara. Süte,peynire Ete,Sebze meyveye.Vatandaş, Günlük hayatında, bunu çok net olarak hissediyor. Emekli ve Memurlara yapılan zam, daha ay sonu gelmeden uçup gitti. Diğer emeklilere yapılanlar da öyle. Çaresi yok mudur? Elbette vardır. Birincisi, satıcıların insaflı olması, Allahtan korkmaları. Helali haramı bilmeleri. İkincisi ise, üretim giderlerinin ucuzlatılmasıdır. Sizlere, Enflasyon artışı ile ilgili, bir örnek verelim. Tam 3 yıl önce aldığımız 4 lük, Klasik Hacı Şakir sabununun bugünkü fiyatı. Tam tamını,19 lira olmuş. Yüzde hesabını varın siz yapın. Biz işin içinden çıkamadık. Kanada’da yaşayan iki vatandaşımız, geçenlerde bir video paylaşmışlardı. Geçen yıl bugün, yani tam bir sene önce yaptıkları alışverişleri, şimdi yeniden tekrarlamışlar. Bir yıllık artışı öğrenmek için. Aynı markete gidip, aynı malları almışlar. İnanılacak gibi değil.Aldıkları malzemelerin % 90nın fiyatı aynı kalmış.Küsuratı bile,Geçen yıl 5.99 muş.Bu yıl da tıpkısının aynısı.Geri kalan % 3 gibi cüzi miktar malda, artış kaydedilmiş.Ve arta kalanların da, fiyatları düşmüş.Şaka gibi değil mi?Bizde niye böyle?Çalışmıyoruz.Üretmiyoruz.Hazıra konuyoruz.İsraf ediyoruz.Üreticilerimizi yeterince desteklemiyoruz.Stokçuluğu önleyemiyoruz.Aracılarla başa çıkamıyoruz.Ne diyelim?.Allah bu millete sabır versin.

Gel de Gül

Ne yapalım? Nasılsa, gülmenin Enflasyonu yok. Üstelik bedava. Tabi, piyasanın bu yakıcı durumunu görüp de, gülmek mümkün ise.Neyse.Yine de azıcık tebessüm edelim. Adam kadının birine ‘ Domuz ‘ dediği için mahkemeden ceza almış, hakime dönüp “ Yani bayan Mary’e ‘Domuz’ diyemem öyle mi?..” diye sormuş
“ Diyemezsiniz..” diye cevap vermiş hakim,“ Pekii, bir domuza ‘ Bayan Mary ‘ diyebilir miyim?..”“ O bir suç değil…”
Bunun üzerine adam Bayan Mary’e dönmüş, onun gözlerinin içine bakmış, bakmış, “ İyi günler Bayan Mary…” demiş ve ayrılmış salondan****Arabamla şehirlerarası yolda dağları aşarken müthiş karnım acıktı salaş bir yol kenarı lokantasında bez bir afişte “Özel incelikte ezilmiş et tava” ilanını okuyunca hemen daldım içeri. Yemekten kalktıktan sonra kapının önünde duran aşçıya “Elinize sağlık” dedim, “Hayatımda bu kadar ince ezilmiş bir et yemedim.” Aşçı “Abartmayın, çok önemli değil..” dedi gülümseyerek, “18 tekerlekli bir TIR’ın altına giren her hayvan bu şekli alır.”Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 26/01/2021, Salı günü yayınlandı, 398 defa görüntülendi
*