Barajlardaki Doluluk Oranı Yarı Yarıya

Çanakkale’nin iki önemli barajı, birisi kentin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı diğer ise Bayramiç Barajı… Son günlerdeki yağışlar, geçtiğimiz hafta ilçeleri ve yüksek kesimleri etkileyen kar yağışı, kuraklık yarasına bir anlamda pansuman oldu. Şu sıralarda Atikhisar Barajı’nın doluluk oranı yüzde 33 seviyelerine ulaşırken, Bayramiç Barajı’nın doluluk oranı ise yüzde 49 seviyesine ulaştı. Doluluk oranlarında, yarı yarıya seviyelerine geldiğimiz bu günlerde, İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ve Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ile röportaj gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz hafta Çanakkale’nin özellikle yüksek kesimlerinde ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı ve yağmurlar, kuraklık yarasına bir anlamda pansuman oldu. Çanakkale’nin iki önemli barajı olan Bayramiç Barajı ve Atikhisar Barajı’ndaki doluluk oranı bir anlamda gelecek için umut oluşturdu.

“Barajın tam dolacağını düşünüyoruz”

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, “Bayramiç Barajı’nın doluluk oranı yüzde 49. Barajın yarıya yakını, neredeyse yarısı doldu diyebiliriz. Geçen seneki aynı tarihlere göre, yaklaşık 8 kat doluluk fazla durumdadır. Önümüzdeki günlerde bir problem ve aksaklık ile karşılaşmazsak, barajın dolacağını düşünüyoruz.

“Doluluk şu anda tatmin edici düzeyde”

Bayramiç Barajı’ndaki doluluk oranı şu anda tatmin edici düzeydedir. Ancak, bu durum su kaynaklarının çar-çur edilmesi anlamına gelmiyor. Bu seneden bir ders çıkarılması gerekir.

“Su kaynakları ile ilgili politikalar üretmesi gerekiyor”

Damlama sulama sisteminin yaygınlaştırılması, sulama yönetimlerinin disipline edilmesi gerekiyor. Ayrıca DSİ’nin bu konuya, bu yönetime daha ciddi bakması gerekiyor. Boru bakımlarının daha önceden yapılması ve önlemlerin alınması gerekiyor. DSİ’nin Çanakkale’de ciddi bir şekilde sulama ve su kaynakları ile ilgili politikalar üretmesi gerekiyor” dedi.

“Doluluk oranı yüzde 33”

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Şu anda, Atikhisar Barajı’nın bugünkü doluluk seviyesi 17 Milyon 465 bin metreküp suyumuz var. Doluluk oranı yüzde 33 seviyesindedir.

“2 Aralık’ta 12 Milyon metreküptü”

2 Aralık tarihinde 12 milyon metreküp suyumuz vardı. Dipte biriken çamur tabakası dolayısıyla, kullanılabilir su 9 milyon metreküpe tekabül ediyordu ve o sebepten ötürü 9 aylık suyumuz var demiştik. Şu anda barajda 17 milyon 465 bin metreküp su hacmimiz var ve doluluk oranımız yüzde 33…

“Suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız”

Rehavete düşmememiz gerekiyor. Kuraklık periyotlarını çok sık yaşamaya başladık. Barajımız bundan sonra tam dolu olsa bile, suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 26/01/2021, Salı günü yayınlandı, 488 defa görüntülendi
*