Üvey evlat mıyız?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

     Her ne hikmetse; hangi iktidar, hangi hükümet olursa olsun, Veteriner Hekimlere üvey evlat gözüyle bakıyor. Meslektaşlarımız, bir türlü Sağlık personeli olarak görülmüyorlar. Hayvan Hakları, Hayvanları korum kanununun hazırlandığı bu dönemde, Veteriner Hekimlere yapılan bu uygulama, haksızlık değil mi? Yerli Covid-19 aşısını üreten hocalarımızın da, Veteriner Hekim olduklarını göz ardı etmeyelim. Bütün bunlara rağmen, Öncelikli olarak; Sağlık Çalışanlarına, Diş

Hekimlerine, Eczacılara yapılan Aşı, ne yazık ki, Veteriner Hekimlere yapılmıyor. Hürriyet gazetesi yazarı Hüseyin Serdar, bu konuda bir yazı yazmış. Okuyalım.” Sağlık Bakanlığı bürokrasisi sağlık sistemimizin önemli unsuru olan Veteriner hekimlerimizi ve bu sahanın çalışanlarını öncelikli statüye almadı! Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konsey Başkanı sevgili dostum Ali Eroğlu bu yanlışlık ve ihmalin düzeltilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı’nın ilgilileriyle görüşmeler yapıyor. Sayın Eroğlu ‘COVID-19 aşısının uygulanmasında kamuda, özel sektörde çalışan ve mesleğini serbest olarak icra eden veteriner hekim meslek grubunun öncelikli ve riskli grup olarak değerlendirilerek, ilk etapta aşılanması, COVID-19 enfeksiyonunun, bulaşma riskinin azaltılmasına ve söz konusu salgının eradikasyonuna önemli ve ciddi katkılar sağlayacaktır.. Veteriner hekimler ülkemizin sağlık çalışanlarıdır. Veteriner hekim kökenli virologlarımızın yerli COVID-19 aşı çalışmaları yaptıklarını görmezden gelebilir miyiz? Ayrım yapmaksızın tüm sağlık çalışanlarına aşı yapılmalı ve Veteriner Hekimler de bu kapsama alınmalıdır”Diyor..Bakanlık biz Veteriner Hekimleri, Hekim olarak görmüyor mu? Hayvanlardan insanlara bulaşan onlarca Zoonos hastalık varken, ve Veteriner Hekimler, insan sağlığı için bunlarla mücadele ederken, yok sayılmaları, en hafi tabiri ile, ayıp değil mi?

                   Hayvandan bulaştı

2019 ‘un Kasım ayının sonuna doğru, Çin ‘in Hubei / Wuhan ‘ında ortaya çıkan ve tedavi edilemeyen, zatürre benzeri belirtiler gösteren bir hastalık etkeni konuşmaya başlandı. Koronavirüs… Bilinen ve üzerinde çalışmalar yapılan bir mikrobiyolojik etken.Sığır, köpek, kedi, tavuk ve hayvanlarda enfeksiyonlar oluşturan bu virüsün dünyayı derinden etkileyeceğini kim düşünebilirdi?..Bu virüs ailesinin bazı tipleri 2002-2003 yıllarında yine Çin’de SARS,daha sonra da ,MERS adıyla Çin ve yakın coğrafyasında salgın yapmış, bin civarında insanın ölümüne yol açmıştı. Hayvanlarda görülen bu virüsün hayvandan insana, daha sonra da insandan insana bulaşması, bir kaç ay içerisinde de tüm kıtalar da görülmesi, 21. Yüzyılın en büyük Pandemisini oluşturması insanlık için talihsizlik sayılmalı. Ancak yüzyıl önceye, 1918-1920 yıllarına gidip, İspanyol gribinin 100 milyona yakın ölüme neden olduğu hatırlanınca buna da şükür demek geliyor içimizden… Demek ki neymiş? Veteriner Hekimler, Salgın hastalıklarda, mücadelenin en başında bulunmalıymış. İtirazı olan var mı? Hadi sağlıcakla kalınız.


Bu haber 25/01/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 522 defa görüntülendi
*