Dijital gerçek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde twitter kullanımı ve takibi konusunda oldukça iyi bir arkadaşımla sohbet ettiğimiz esnada, konu gençlerin işsizliğine geldi. Sosyal medya takibinde iyi olduğunu bildiğim için kullanıcıların bu konudaki yorumları nedir? Seni bu konuda şaşırtan bir gelişme oldu mu diye sordum kendisine.

Öyle bir cevap aldım ki; sosyal medyanın gücü bir kez daha kendini gösterdi bu cevapla. Çok basit bir cümlenin 10 binler tarafından beğenildiğini söyledi. Aynı duyguyu hisseden ne çok insan, aynı anda, aynı mecra da buluşuyor diye düşündüm. Zaten kullanıcılar iyi bilir; bir cümle ne kadar basit, günlük ve kapsayıcıysa twitter’da beğeni görmesi de o kadar olası. Cümle şuydu aklımda kaldığı kadarıyla; “ülkemizdeki üniversite mezunlarının en büyük hayali Avrupa’da dönercide çalışmak”, bu kadar paylaşımın sebebi kimsenin dönercilik mesleğini aşağı görmesi falan değil. Keşke bu üniversite mezunları imkânsızlıklar yüzünden değil de daha fazla ilgi duydukları için dönercilik yapmayı tercih etse, esnaf olmak istiyor olsa mesela…  Ama değil. Ya da dönercilik bu ülkede de o kadar kazandırsa da kendi ülkesinde dönercide çalışma hayali kursa bu gençler.

Geçtiğimiz yıllarda çok gündem olan twitter paylaşımları yüzünden kullanıcılar hakkında açılan soruşturmalar amacına ulaştı mı bilmem. Ancak bu soruşturmaların insanlara dolaylı yoldan eleştiri yapma konusunda inanılmaz bir yetenek kazandırdığı kesin. Bu cümlenin de bu yeteneğin bir yansıması olduğunu düşünüyorum.


Bu haber 25/01/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 164 defa görüntülendi
*