Tarafız, elbette!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 Bir tarafsızlık lafıdır, almış başını gidiyor. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıymış. Hukukçular, Avukatlar, Hâkimler, Savcılar, Bürokratlar tarafsız olmalıymış. Kimse kusura bakmasın. Biz tarafız. Hangi taraf mıyız? Anlatalım. Haktan, hukuktan, adaletten, devletin Bağımsızlığı ve bütünlüğünden. Milletin refahından. Hangi dinden olursa olsun, herkesin ibadetini serbestçe yapabilmesinden yanayız. Herkesin inancına göre yaşamasından, buna göre giyinip kuşanmasından yanayız. Kimsenin ötekileştirilmemesinden yanayız. Tarafız yani. Yukarıda saydıklarımız bürokratlar da taraflıdır. Hâkim Adaletten yana taraftır. Savcı, Cumhuriyet Savcısıdır. Ülkenin korunmasından taraftır. Asker, komutan, Polis, Bekçi, Jandarma da taraftır. Doğrudan, dürüst vatandaştan, ülkenin menfaatinden taraftır. Sık, sık sorarlar. Tarafsız mısınız? Biz de tarafız deriz elbette. Doğrudan yanayız. Mazlumlardan yana tarafız. Bu memleket için ter döken insanlardan yanayız. Vatanımızı hainlerden temizlemek için, canlarını ortaya koyanlardan yana tarafız. Kimse kusura bakmasın. Tarafız işte vesselam.

              Sigaradan ölümler

Çanakkale Devlet Hastanesinde görev yapan, değerli bir uzmanımızın paylaşımından aldık.”Bu yazının amacı, covid -19 hastalığını hafife almak değildir. Önemsenmeyen KOAH hastalığını öne çıkarmaktır. KOAH “in en büyük sebebi tutun içmek ya da tütün içilen ortamda bulunmaktır. Yılda 50 bin kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir. (3 yıl önceki raporlar) Covid nedeniyle bugüne kadar24 bin kişi hayatını kaybetti.(2 ay sonra 1 yil olacak)
KOAH li hastalarda ağır covid vakaları 5 kat daha fazla görüldüğü
ifade ediliyor. Akciğerlerimizi korumalıyız. Soluduğumuz hava temiz olmalı. Toz, duman, ozellıkle  tütün dumanından”.Evet ne güzel söylemiş hocamız. Covid çıkınca diğer hastalıkları göz ardı etmeye başladık. Covidden vefat edenlerin sayısı, 25 bine yaklaşmış. Ya, sigaradan ölenler? Her yıl 50 bin kişi hayatını kaybediyor. Sakat kalanlar da cabası.. Yahu içmeyin şu mereti. Sigara içilen yerlerden de uzak durun. Bir nefesin ne kadar değerli olduğunu, Covid geçiren hastalara sorun.

                     Azıcık Ucundan

Kadın uzun zamandır almak istediği kahve makinesine imrenerek bakarken,“ Sakın tereddüt etmeyin ve bunu hemen alın..” demiş tezgahtar, “ Tek yapacağınız kahvesini, filtresini koyup haznesini suyla doldurmak, düğmesini açıp yatağa girip uyumak.. Kalktığınızda mis gibi sımsıcak kahveniz hazır, sizi bekliyor olacak..”

Kadın makineyi satın almış, iki hafta sonra arkadaşları “ Nasıl?..” demişler,” Makinenden memnun musun?..”“ Aman, o aptal şeyle uğraşamam, geri götüreceğim..” demiş kadın, “ Ne zaman canım kahve çekse suyunu falan hazırlayıp yatağa girip uyumak zorunda kalmıyor muyum o deli ediyor beni.Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 24/01/2021, Pazar günü yayınlandı, 337 defa görüntülendi
*