TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Üyelerin sorunlarına öncelik vermeliyiz”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale, Gelibolu, Biga Oda ve Borsa Başkanları, Yönetim Kurulları, Meclisleri, Yüksek İstişare Kurulları, Meslek Komiteleri, Kadın ve Genç Girişimci Kurulları üyeleri ile video konferans toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ““Oda ve Borsa Başkanlarımızın, üyelerinden hızlı bir şekilde aldığı sorunları biz de aynı hızla ilgili makamlara ilettik. 70 maddelik sorun ve çözüm önerilerini 18 Mart 2020’de Cumhurbaşkanımıza ilettik. Çok büyük bir kısmı çözüldü. Her yıl TOBB olarak eğitim yardımı yapıyor, Odalarımızdan aldığımız kaynakların tamamını tekrar Odalarımıza aktarıyoruz.

Kamu kaynaklı rekabete karşıyım acilen bu mevzuatın değişmesini istiyoruz. Kamu özel sektörün rakibi olamaz. Ülkemizde yapılan Devlet Desteklerinin oranı binde 8 gelişmiş ülkelerde bu oran %10-25 aralığında. Bu makasın Ülkemizde de genişletilmesini her platformda dile getiriyoruz. AVM’ye HES kodu ile girmek yasak değil ama lokanta ve restoranlara yasak. Uçaklarda bilet alırken arada mesafe 2 metre, uçağa binince herkes yan yana oturuyor. Bu durumu en üst düzeyde görselleriyle ilgili makamlarda da dile getirdik.

Biz sizlerin yani Oda ve Borsa Başkanlarımızın, sektör temsilcilerimizin avukatlarıyız. Sizler de görev aldığınız şehir ve ilçelerde üyelerinizin avukatları olmalı, üyelerin sorunlarına kendi işinizdeki sorunlardan öncelik vermeliyiz. İş dünyamız bizden bunu bekliyor” dedi.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Toplantımıza şeref verdiğiniz için, özellikle salgın döneminde ortak sorunlarımızın yakın takibi ve hızlı müdahaleler ile çözüm odaklı yaklaşımınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Gerçekten sesimiz oldunuz Rifat Başkanım. Gece gündüz demeden gerek ilgili Bakanlar, gerekse Cumhurbaşkanımız nezdinde bizler için nefes tükettiğinize şahidiz. Saatler süren toplantılarda heyecanınız enerjiniz hiç bitmedi, Allah da bitirmesin.

Hepimizin elini değil boynunu taşın altına sokması gereken bir süreçten geçiyoruz. Bizler de bu süreçte yerelde elimizden gelenin fazlası ile katkı vermeye çalıştık.

2020 yılının bize öğrettiği en önemli şey nedir diye sorulsa; eminim ki hepimizin ilk sırada cevabı sağlığın ve dolayısı ile bu alanda gelişmiş bir alt yapıya sahip olmanın kıymeti olacaktır. Sağlıktan sonra da cevabımız muhakkak ki üretimin, kendi kendimize yetmenin önemi ve tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiği olmuştur.

2020 yılında ÇTSO Ailemize 563 yeni üyemiz katılırken 179 üyemiz çeşitli sebeplerle aramızdan ayrıldı. 2020 sonu itibariyle 8 bin 187 üyeli geniş bir aileyiz.

Üyelerimizin yaklaşık üçte biri hizmet sektöründe, dolayısı ile kısıtlamalardan önemli ölçüde etkilendiler. Mağduriyetlerinin minumuma indirilmesi konusunda ilettiğimiz çözüm önerilerimiz sayenizde kısmen de olsa hayata geçti ama yeterli değil tabi.

Almanya’nın vergi rekortmenleri listesinde ise ilk 10’da yer alan firmaların hepsi üretici firmalar. Bu veriye çok odaklanmamız, üzerinde çok düşünmemiz gerekiyor.

Beş yıl önce proje sahibi olarak Odamızın girişimi ile ilk adımları atılan Ezine Gıda İhtisas OSB’de çok şükür arsa tahsis aşamasına geldik Sayın Başkanım. Toplam 727.657 m² olan 91 adet sanayi parsel alanının % 43,30’una tekabül eden 28 adet parselin de tahsisi ile ilgili karar aldık. Mevcut Çanakkale Merkez OSB doluluk oranı ise % 100’e yaklaştı. Genişleme çalışmalarımız devam ediyor. Üretimin olmazsa olmazımız olduğunun bilinci ile salgın döneminde Çan İlçemizde de bir karma OSB için tekrar harekete geçtik. Çanakkale Ticaret Borsamız ile birlikte Ayvacık ilçemizde Jeotermal Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB kurulması girişiminde bulunduk. Bu konuda Borsa Başkanımız Kaya Bey bilgi verecek.

Türkiye’nin en büyük kamu yatırımı olan Çanakkale 1915 Köprüsü ile birlikte İlimizin gelişim vizyonuna üyelerimizin hazır olması gerektiğini her platformda anlattık. Oda olarak proje konusunda oldukça iddialıyız. İhracatçı üyelerimize destek olmak, ihracat potansiyeli olan üyelerimizi ihracata başlatmak için yürüttüğümüz biri gıda diğeri orman ürünleri sektöründe olmak üzere 2 UR-GE Projemiz var Sayın Başkanım. Ayrıca COSME Projemiz ile Avrupa İşletmeler Ağında konsorsiyum ortaklığımız var. GMKA destekli bir projemiz kapsamında da Odamızda Dış Ticaret Destek Merkezi kurduk. Bir yıl gibi kısa sürede ihracatçı sayımızı 54’den 96’ya çıkardık” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi


Bu haber 23/01/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 130 defa görüntülendi
*