“İl içi sıra tayin sistemine geri dönülmelidir”

1 ay önce Eğitim Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş bir basın açıklaması yaparak; ““İl içi sıra tayin sistemine geri dönülmelidir” dedi.

İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde uygulanan ve daha önce yönetmelikte bulunan il içi sıra tayin sisteminin yanlış bir kararla yönetmelikten çıkarılması yer değiştirmelerde büyük adaletsizliklere yol açıyor. Daha önce, il içi ve il dışı öğretmen yer değiştirme döneminin sonrasında il içindeki okullarda oluşturulan sıra listeleri bir kez daha çalıştırılır ve oluşan boşluklara tayin isteyip tayini çıkmamış sırada bulunan öğretmenler yerleştirilirdi.

Bu önemli ve adaleti sağlayan uygulamanın yönetmelikten çıkarılması gerçekten çok ciddi hakkaniyetsizliklere sebep olmakta ve yüksek puanı bulunup merkez okullara gelmek isteyen il içindeki eğitimcileri mağdur etmektedir.

Bu durum sendikamız tarafından, MEB’in 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Başkent Öğretmenevinde yaptığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili Çalıştay’da da dile getirilmiş ve genel kabul gören bir karar olarak Çalıştay’ın sonuç kararları arasında yer almıştır.

Hal böyle iken MEB’in bu konuda adım atmamış olması düşündürücüdür.

Bu adaletsizliğin düzeltilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için sıra tayin sistemi söz konusu Çalıştay’da da alınan karar doğrultusunda yeniden yönetmeliğe ilave edilmelidir.

Haber Merkezi


Bu haber 21/01/2021, Perşembe günü yayınlandı, 199 defa görüntülendi
*