“Balıklar Nasıl Yüzer” programı

1 ay önce Eğitim Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Minik Kâşiflerin Deney Hazinesi” projesi kapsamında gerçekleştirilen “Balıklar Nasıl Yüzer” konulu programda, Okul Öncesi Öğretmeni Seher Ekici’nin davetiyle, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Pınar Çelik,  çocuklarla buluştu.

“Minik Kâşiflerin Deney Hazinesi” projesi 2020-2021 eğitim- öğretim yılında Çanakkale Atatürk anaokulu Okul Öncesi öğretmeni Şule Ayyıldız ile Ali Ağaoğlu Anaokulu Okul Öncesi öğretmeni Zeynep Erbaş kuruculuğunda kasım ayında başladı. Birçok ülke ve okuldan öğretmenlerin yer aldığı projeye; Çanakkale’den Seher Ekici ve Nilgün Erdoğan katıldı.

Projeye katılan diğer öğretmenler ise şu şekilde sıralandı; “Romanya’dan Georgiana Cıoı, Bulgaristan’dan Diyana Icheva, Litvanya’dan Jurga Juzenaite, Gemlik’ten Cansu Özkan, Bartın’dan Ebru Kadriye Şişli, Çorum’dan Hatice Akpınar, Diyarbakır’dan Hülya Kanburoğlu, Nevşehir ‘den Pınar Yalçın Öztürk ve Balıkesir’den Suna Eroğlu.”

Çanakkale Vali Fahrettin Akkutlu İlkokulu, okul öncesi öğretmeni Seher Ekici, Projenin amacını 0-6 yaş grubundaki çocuklar ve özel gereksinimli çocukların araştırma, inceleme, karşılaştırma, neden-sonuç ilişkisi kurabilme gibi zihinsel yeteneklerini uyararak gelişim sağlanması ve öğrencilerin fen bilimlerine yönelik ilgi, tutum vb. duyusal özelliklerin gelişmesi olarak açıkladı. Ekici, cümlelerine şu şekilde devam etti; “Fen- doğa etkinlikleri, erken çocukluk döneminde sadece çocuklara aktarılmakla kalmamalı, çocukların fen ve doğa olaylarını yaparak yaşayarak öğrenmeleri sağlanmalıdır. Projede yapılan her çalışma çocuklar tarafından yapılmakta ve kalıcılığı sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda Ocak ayına aldığımız “Balıklar Nasıl Yüzer” deneyini çocukların daha iyi kavramaları için Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Pınar Çelik’i davet ettik. Etkinlikte çocuklar hem eğlendiler hem de çok önemli bilgiler edindiler.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 21/01/2021, Perşembe günü yayınlandı, 361 defa görüntülendi
*