Şehrin Ayıları

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Evet doğru okudunuz . Şehrimizde ve hemen hemen her şehirde bulunan iki ayaklılardan bahsediyorum. Gerçi orijin ayı hayvanına hakaret gibi olacak ama gıyabında gerçek ayılardan özür dilerim.

Şehir ayıları ile şehir magandalarını birbirine karıştırmamak önemlidir. Benim bahsedeceğim konu trafikte ki ayılardır. Trafikte birkaç cins ayı vardır. Kendisi ayılık yaptığını bilmeyenler. Ayı olduğunun farkında olup ayılığın iyi bir şey olduğunu zannedenler. Ayılar her cinsten olabilir. Şimdi birkaç örnekle konuyu daha anlaşılır hale getireyim.  Ayılık yapmanın eğitim ile de hiçbir bağlantısı olmadığını , kadın erkek fark etmediğini direksiyon başında anlaşıldığını bilmelisiniz. Bu ayılardan kurtulma yöntemini olmadığını da parantez içinde söyleyeyim .  .Ayıların kullandığı otomobil cinsi de fark etmez hemen hemen her marka arabaya sahip olabilirler .  Trafik kurallarını kendileri icat etiklerini sanırlar ki  daha görgüsüzleri kuralların onlar için yazıldığını sanırlar. Genelde sol şerit kullanma alışkanlıkları görülmektedir. Sol şerit derken yanlış anlaşılmasın .Şehrin içinde yaya geçidine park ederler. Geçit çizgileri onları kendilerine çekecek kadar cazibelidir. Bazı ayılar kaldırım girişlerine çıkışlarına park yaparlar çünkü arabaları engellilerin ve bebek arabalarının  kolay  kaldırıma çıkma  yerlerine kolay park ederler. Trafik cezasından hiç korkmazlar . genelde ödemezler aftan yararlanırlar .Ceza ödeyenleri keriz yerine koyarlar. Başkalarının hakkına tecavüz ederler. Onlar için yol yapıldığını , park yerleri onların otomobilleri için yapıldığını zannederler. Trafik komisyonlarının nasıl iş yaptığını bilirler genelde alınacak karalara müdahil olmaya çalışırlar. Trafiğin akışını sağlayan yetkililer bunların varlığını çok iyi bildikleri için kendilerini güvende hissederler . Okul önlerinde çocuklarını indirmek için trafiğin felç eder hiçbir şey olmamış gibi otomobiline  biner hızlıca giderler . Alış veriş park yerlerinde kendilerini hemen belli ederler en az iki otomobili hapis olmasını sağlayabilirler . Bunların otomobil sürüş kabiliyetleri genelde çok iyidir ( kadınlar ayılar hariç ) bu yüzden trafik akışında üstün manevra şovlarını ( makas atma )  yaparlar. Diğer sürücüler arkalarında alkış ve de güzel anlamlar çıkarabilecek el hareketleri yaparlar . Ama umursamazlar. Işıklarda kornaya basan onlardır. Sağına soluna bakmadan yola çıkarlar. Motosikletleri zevk için zor duruma düşürmek için her şeyi yaparlar . Yayaya yol vermeyen onlardır. Zaman zaman silahlı bazen sopalı olabilirler. Genelde yol verme hadisesi çıkarırlar. Hep haklı olduklarını düşünürler.  Yalnız gezmeyi severler. Sevgisizdirler. Karşı taraf biraz dişlerini gösterdiğinde “ canım abicim “ moduna dönerler.

Bunlardan kurtulmak mümkün değildir. Ancak sen otomobil kullanmayı bırakırsan senin yerine daha fazlası gelebilir. İyisi mi sen trafikten çıkma . Onları kollayacağım diye stres yapmayın bakın keyfinize . sağlıcakla kalın Ayıları sevin .

 

Otomobil kısalmaları geçen haftadan devam

JIS – (Japanese Industrial Standart) DIN ile aynı seviyedeki Japon endüstri normu.

JTD – (Unijet turbo dizel)Fiat ve Alfa Romeo’nun dizel araçlar için kullandığı direkt enjeksiyonlu yakıt sistemi

KAM – (Keep Alive Memory) Canlı hafıza

KAPWR – (Keep Alive power) Canlı güç

kHz – (Kilohertz) Kilohertz

KOEO – (Key On Engine Off) Düğme açık motor kapalı

KOER – (Key On Engine Running) Düğme açık motor çalışıyor

kPa – (Kilopascals) Kilopaskal

KS – (Knock Sensor) Vuruntu sensörü

L- (Leaded) Kurşunlu

L4 – (Four Cylinder Inline Engine) Sıra dört silindirli motor

LV8 – (Load Variable) Yük değişken

LCD – (Liquid Crystal Display) Sıvı kristal gösterge

LCR VALVE- (Load conscious reducing valve) Yük algılayıcı indirgeme valfi

LCV – (Light Commercial Vehicle) Hafif ticari taşıt

LDT – (Light Duty Trucks) Hafif hizmet kamyonu, kamyonet

LDV – (Light Duty Vehicle) Hafif hizmet taşıtı

LED – (Light Emitting Diode) Işık soğurmalı diyot

LEV – (Low Emission Vehicle) Düşük emisyonlu taşıt

LFC – (Low Fan Control) Düşük vantilatör kontrolü

 

EYYYYY KOVALAKUS

Beklediğin kar yağmadı ama olsun belki lazım olur

GMC’nin Sierra Denali HD modelinin üzerine geliştirilen All Mountain Konsepti bir adım daha ileri giderek kar, çamur gibi zorlu arazi şartlarında kolayca ilerlemek için geliştirilmiş.Aracın üzerinde Sierra HD serisinde de bulunan yeni 6.6 litrelik V-8 Duramax Dizel turbo dizel motor bulunuyor. 445 beygir güç üreten motor ve bu gücün aktarıldığı paletlerle All Mountain, yol açan bir iş makinesinden farksız hale gelmiş.

TEKNİK BİLGİ

1- Yoğun kar sembolü 2- Çamur ve kar sembolü 3- Kullanıldığı aracın cinsi (P, otomobil) 4- Nominal kesit genişliği (lastiğin dıştan dışa yanaklar arasındaki bölümün milimetre cinsinden uzunluğu 5- Kesit Oranı (kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranı) 6- Radyal lastik 7- Jant çapı 8- Yük endeksi 9- Hız sembolü (Lastiğin taşıyabileceği maksimum yükle yapabileceği en yüksek hız limiti).

GÜLMECE

Beş para Etmez Adam

TIR şoförü orta yaşlı bir adam, kamyoncuların durup yemek yedikleri benzin istasyonunda kahvaltısını ederken içeriye, deri ceketli, dev gibi üç tane serseri girmiş…
Birincisi adamcağızın tabağındaki çorbada sigarasını söndürüp barın önündeki sandalyeye oturmuş…
İkincisi adamın içtiği suyun içerisine tükürüp bardaki yerini almış..
Üçüncüsü de adamın tabağını ters çevirip arkadaşlarının yanına geçip oturmuş…
Adamcağız en ufak bir itirazda bulunmadan, barı sessizce terk etmiş. Kısa bir süre sonra serserilerden biri garson kıza dönüp;
– “Ne biçim herif bu? Erkekliği beş para etmezmiş!..” demiş.
– “Evet!” demiş kız,
– “Şoförlüğü de beş para etmezmiş… Benzinlikten çıkarken dev gibi TIR’ı ile üç Harley Davidson’un üzerinden geçti!..”

 


Bu haber 20/01/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 576 defa görüntülendi
*