Tabip Odası: “Adalet duygusu derin yaralıdır”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu geçtiğimiz gün, tutuklanan Dr Seyhmus Gökalp ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Yazılı basın açıklamasında, “Türkiye’de adalet duygusu derin yaralıdır. Yargılama süreci, cezalandırma sürecinin bir parçası olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu bir basın açıklamasında bulundu. Çanakkale Tabip Odası yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında, “Biz, Çanakkale Tabip Odası olarak, Şeyhmus Gökalp’i iyi hekimliğinden biliriz.

Dosdoğru insanlığından, dürüstlüğünden, kadirşinaslığından, misafirperverliğinden, herkesi eşit gören, bencillikten uzak, paylaşımcı, toplumcu düşüncelerinden biliriz.

Şeyhmus Gökalp bu nedenledir ki TTB içindeki en değerli konum olan yüksek onur kurulu üyesidir, düşünceleri, karakteri ve yaşam biçiminin oluşturduğu bütün, meslektaşları tarafından onur kuruluna seçilme nedenidir.

Şeyhmus Gökalp, Türkiye’de daha önce yüzlerce, binlerce insana yapıldığı gibi, gerçeklerle en ufak ilgisi olmayan, gizli tanıklar aracılığıyla oluşturulmuş uydurma iddialarla önce gözaltına alınmış, yetmemiş, kaçma tehlikesi varmış gibi tutuklanmıştır.

Türkiye’de adalet duygusu derin yaralıdır. AKP’li olmayan muhalif her bir vatandaş kendi ülkesinde yabancı konumuna düşürülmüş, ötekileştirilmiş, teröristleştirilmiştir. Her geçen gün, içimizden yeni bir terörist türetilmektedir. Barışcıl bir toplumsal hayata izin vermeyen organize ve kötücül suçlamalarla insanlar mahkemelere çıkarılmakta, dava dosyaları tutuksuz yargılanmayı gerektirecek kadar kanıtsız ve kolayca çürütülebilecek iddialarla dolu iken mahkemeler, tutuklama kararı vermektedir. Yargılama süreci, cezalandırma sürecinin bir parçası olmuştur.

TTB, hekimlerin özlük hakları kadar, toplumcu bir bakış açısıyla toplumun sağlık hakkı için de verdiği mücadelede siyasal iktidarları hep rahatsız etmiştir. Pandemi dönemi boyunca, Sağlık Bakanlığı’nın hasta ve ölüm sayıları üzerinde gerçekleri gizleme odaklı ve sağlık çalışanlarının koşullarını görmezden gelen anlayışına karşılık tüm toplumun gözü, kulağı TTB üzerinde olmuştur. TTB’nin pandemi boyunca tespitleri ve önerileri toplum tarafından dikkatle takip edilmektedir. TTB, Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından biri kabul edilmektedir. Çanakkale Tabip Odası olarak böyle bir kurumun parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Böyle bir kurumun, en saygın organı olan Yüksek Onur Kurulu’na seçilen hekimlerin TTB’nin temsil ettiği değerleri en duru haliyle temsil ettiğinin bilinciyle, Dr.Şeyhmus Gökalp’in arkasındayız. Şeymus Gökalp suç işlememiştir, hiç olmazsa tutuksuz yargılanmayı hak etmektedir. Şeyhmus Gökalp tutuksuz yargılanmalıdır.

Adalet yerini bulduğunda, bizleri o muhteşem misafirperverliğiyle Diyarbakır’da ağırlamış olan Şeyhmus Gökalp’e sözümüz olsun: Bogaz’a karşı göreceğimiz güzel günleri konuşacağız…” ifadelerinde bulunuldu.

Haber Merkezi


Bu haber 18/01/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 271 defa görüntülendi
*