Aşı konusunda kafalar netleşiyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün başlanan aşılama çalışmalarına hızla devam ediliyor. Çanakkale’de 7 bin sağlık personeli bulunuyor. 7 bin sağlık personelinin hepsinin aşılanması için çalışmalar sürüyor diyen, İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, geçtiğimiz gün “Hepsinin aşı olmasını istiyoruz ve talep ediyoruz” dedi.

Aynı zamanda Sağlık Müdürü taşçı, Çanakkale’de kamuya ait 11 hastane, özel 2 hastane ve 67 aile sağlığı merkezimiz var dedi. Tüm sağlık personelinin aşılama çalışmalarına ise hızla devam ediliyor. Hastanelerde kurulan aşılama odalarında, sabah saatlerinden gece saatlerine kadar, durmaksızın sağlık personellerine aşı vuruluyor. 28 gün sonra ise ikinci dozlar yapılacak.

Televizyonlarda, gazetelerde ve sosyal medyada durmaksızın aynı zamanda aşı görselleri ve aşılama fotoğrafları-videoları paylaşılıyor. Eş zamanlı olarak aşının nasıl yapıldığı, yapıldıktan sonra hangi süreçlerden geçildiği ve yan etkiler gözlemleniyor. Çanakkale’de geçtiğimiz haftalarda, “Ben asla aşı yaptırmam” diyen  vatandaşlar, gelinen süreçte, “Yaptırma ihtimalimiz yüksek” yorumlarında bulunuyorlar.

Prof. Dr. Alper Şener ile konuyu görüştük. Şener ile yapmış olduğumuz konuşmada, “Maske-mesafe ve hijyen kuralları mücadelede tam anlamıyla yeterli olmuyor. Kapanmada tam anlamıyla yeterli değil” dedi. “Hocam, aşı olduktan sonra herhangi bir yan etki görüldü mü?” sorusuna ise Şener, “Henüz bir yan etki ile karşılaşmadık. Sadece 2 sağlık personelimizin tansiyonu düştü. Onlarda aşıdan dakikalar sonra kendilerine geldiler”  dedi.

Aşı ile ilgili hala çok şey yazılmaya devam ediliyor. Dünyanın  farklı bölgelerinde aşılamalar devam ediyor. Aşı olduktan sonra, “Oh, güle oynaya hayata devam edebiliriz. Nasıl olsa aşılandık” mantığı ise tam anlamıyla kaosa neden olacaktır.

İsrail aşılama konusunda en hızlı davranan ülkeler arasında bulunuyor ve bugüne kadar nüfusunun 4’te 1’ini aşılamış durumda. İsrail’de aşılama işlemi yapıldıktan sonra vakaların rekor kırması ise kafalarda soru işareti bıraktı. Eğer, aşı olduk, bundan sonra kurşun geçirmez yelek giydik, haydi bakalım şimdi korona düşünsün dersek, olduğumuz yerden çok daha gerilere gideceğim kesin.

Aşı konusunda ise mahallelerde, caddelerde, çarşıda, pazarda fikirler değişmeye başladı. Önyargıların kırıldığı, olmak isteyenlerin, olmak istemeyenlerden daha fazla olduğu yolunda bir değişim gözlenmektedir.

Yine, Prof. Dr. Şener ile yapmış olduğumuz görüşmeden bir anekdot paylaşacağım. Şener, vakaların yüzde 80 oranında azaldığını, Çanakkale’nin iyi bir durumda olduğunu belirtti. Hatta ve hatta yaz aylarından daha iyi bir konumdayız Şener, umut aşıladı.

Sürecin bundan sonraki ayağında ise, şüphesiz ekonomi geliyor. Aşının ekonomi üzerindeki etkisini herkes merak ediyor. Acaba, önümüzdeki günlerde dükkanlar açılabilecek mi? Esnaf rahat bir nefes almak üzere mi?

1 yıllık korona yaşantımızda, şüphesiz aşılamalardan sonra, başka bir noktaya geçeceğiz. Esas 2.perde şimdi başlıyor. Aşı, düşen vakalar, açılması beklenen dükkanlar, yüz yüze eğitim… Tüm sorular cevaplarını bulacaktır…


Bu haber 17/01/2021, Pazar günü yayınlandı, 624 defa görüntülendi
*