Türkiye Kamu Sen’den Cumhurbaşkanlığına mektup

Türkiye Kamu Sen Çanakkale İl Temsilciliği tarafından, geçtiğimiz gün, PTT önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Memur maaşları ve ek ödemelerle ilgili yapılan basın açıklamasında, sendika tarafından, “Memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan artışlar, ülkemizin gerçekleriyle örtüşmüyor” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Kamu Sen Çanakkale İl Temsilciliği tarafından, dün saat 11.00’de, PTT önünde basın açıklaması yapıldı. Memur maaşları ve ek ödemelerle ilgili yapılan açıklama sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı’na, memurların sorunlarının anlatıldığı mektuplar gönderildi.

“Memurlarımız ve emeklilerimiz, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır”

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Resul Demirbaş tarafından yapılan açıklamada, “Hepinizin bildiği gibi memur maaş zamları açıklandı. Ne yazık ki, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan artışlar ülkemizin gerçekleriyle örtüşmüyor. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal almıştır. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk içinde en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır.

“Zorunlu harcamalar 965 TL’ye yükseldi”

Memur maaşlarına 2020 yılının tamamı için ortalama 463,86 TL zam yapıldı buna karşılık aynı dönemde dört kişilik ailenin insanca yaşamak için vazgeçemeyeceği zorunlu harcamaları 965,10 TL yükseldi. Enflasyon farkının alım gücünde bir telafi içermediği aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olduğu unutulmamalıdır.

“Memur ve emekli alışveriş yapamaz duruma gelmiştir”

Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkileri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirliler üzerinde görülmektedir. Memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir.

“Kamu görevlilerine ek zam verilmesini talep ediyoruz”

Bu çerçevede kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı ve refah payının temel alındığı bir mantık içinde belirlenmesi lüzumludur. Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesin talep ediyoruz.

” Mektuplarımızı bugün ülkemizin 81 ilinden Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na gönderiyoruz”

Bu talebimizi ve gerekçelerini içeren mektuplarımızı bugün ülkemizin 81 ilinden Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na gönderiyoruz. Hazırladığımız gerçek maaş bordrolarını da mektubumuza ekledik ve kamu çalışanlarımızın içinde bulunduğu zorluğu ortaya koyduk” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/01/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 463 defa görüntülendi
*