Eceabat’ta “Boyun Eğme” polemiği

Siyasiler geçtiğimiz gün, Eceabat üzerinden birbirlerine yüklendiler. İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, AK Parti ve CHP Eceabat İlçe Başkanları sert söylemlerle, sosyal medyadan birbirlerini hedef aldılar. Siyasiler muhtarlar üzerinden açıklamalar yaparken, “boyun eğme” polemiği yaşandı.

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, geçtiğimiz gün Eceabat ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Başkan Göğüsgeren, “Muhtarlarımız hiçbir siyasi ilçe başkanına devletin yapacağı işler için boyun eğmesinler” ifadesini kullandı. Sonrasında ise AK Parti Eceabat İlçe Başkanı İlker Güven ve CHP İlçe Başkanı Metin Övün’de sosyal medyada paylaşımda bulundular. Konu bir anda krize dönüştü.

“Siyasi partiler değil, devlet daimdir”

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin sahibi Türk milletidir. Siyasi partiler değil, devlet daimdir. Emek hırsızlığı hizmet yarışının önüne geçtiyse sorun büyüktür.

İl genel meclisi başkanlığının yapmış olduğu girişimleri yok saymaya çalışmak siyasi acizliktir. DSİ gibi kurumların yönetiminde müdürler, müdür yardımcıları, şefler bulunur. DSİ gibi kurumlar hepimizin güvencesi altında bulunduğumuz yüce Türkiye devleti kurumlardır.

“Hiçbir ilçenin ilçe başkanı DSİ yöneticisi değildir”

DSİ gibi kurumların maaşları dahil bütün yatırım giderleri Türk milletinin vergilerinden, kesintilerinden, harçlarından karşılanmaktadır. Hiçbir ilçenin herhangi bir siyasi ilçe başkanı DSİ yöneticisi ve yetkilisi değildir.

“Muhtarlarımız devletin yapacağı işler için boyun eğmesinler”

Muhtarlarımız hiçbir siyasi ilçe başkanına devletin yapacağı işler için boyun eğmesinler. Köpeksiz köyde değneksiz gezenler bu devranın böyle gitmeyeceğini bilmelidirler. Eceabat sahipsiz değildir” ifadelerinde bulundu.

“Bizlere karşı olan ithamlarınızı kabul etmiyoruz”

Başkan Göğüsgeren’in açıklamalarının üzerine AK Parti Eceabat İlçe Başkanı İlker Güven, sosyal medyadan Başkan Göğüsgeren’e tepki gösterdi. Güven yapmış olduğu paylaşımda, “Yakışmadı sayın başkan. Size gerçekten yakışmadı. Hem ilçe ayrımcılığı yapmadan çalışan İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımızı rencide ettiniz hem de hiç görüşüp tanışmadığınız bizleri üzdünüz. Bu geçici makamlarda sadece halka hizmetin hakka hizmet demek olduğu düsturuyla çalışan bizlere karşı olan ithamlarınızı kabul etmiyoruz.

“Muhtarlarımızın dertlerini dinlememiz sizi neden rahatsız ediyor?”

Bundan 3 ay önce ilçe teşkilatınızın sosyal medyada paylaştığı şov kokan hareketler sıkıntı olmuyor da bizim muhtarlarımızın dertlerini dinlememiz sizi neden rahatsız ediyor? Bunu anlayamadık. Sizin de dediğiniz gibi Eceabat sahipsiz değildir. Şükür köy bizim köyümüz ve köyümüzde değneğe ihtiyacımız yok. Ayrıca bu tip söylemleriniz ve üslubunuzla bizi hiç şaşırtmadınız. Tam beklediğimiz zihniyet. Durmak yok, yola devam” dedi.

“İlçenize ne yaptınız?”

Bu paylaşımın üzerine,  bir paylaşımda, CHP Eceabat İlçe Başkanı Metin Övün’den geldi. Övün de, Başkan Güven’e tepki gösterdi. Övün paylaşımında, “Siyaset yaptığını zannedenler yaptıklarına dönüp bakacak ve ilk önce kendini sorgulayacaklar. Çok uzağa değil son 7 yıl içerisinde hangi köye ne yatırımlar getirdiniz yazın halkımız bilsin. İlçenize ne yaptınız?” dedi. Övün, paylaşımında CHP’nin, Eceabat’ta yapmış olduklarını da yazdı.  Övün ayrıca, “Cumhuriyet Halk Partisi Eceabat İlçe Başkanlığı olarak yaptıklarımızla övünemiyoruz. Yapamadıklarımız için üzülüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/01/2021, Cuma günü yayınlandı, 314 defa görüntülendi
*