Başkan Semizoğlu, “Doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ocak 2021 ayı ilk olağan Meclis toplantısı geçtiğimiz gün, saat 15.00’de Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay ve ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, önemli ekonomik değerlendirmelerde bulundular. Meclis Başkanı Okyay, “Tam anlamıyla bir öngörüsüzlük durumu yaşıyoruz. Tahminler ve beklentiler çok değişken” derken, Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu ,”2021 yılında, doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. İnanç ve kararlılık ile Çanakkale’miz için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

ÇTSO’nun, 2021 yılı ilk meclis toplantısı, geçtiğimiz gün online olarak, Meclis Başkanı Osman Okyay başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda hem Meclis Başkanı Osman Okyay hem de Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu önemli açıklamalarda ve ekonomik değerlendirmelerde bulundular.

“Epey zor bir yılı geride bıraktık”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, “Epey zor bir yılı geride bıraktık. Sağlık kriziyle başlayan süreç hızla global bir yaşam krizine dönüştü. Hayat neredeyse durma noktasına geldi. Oturma odaları sınıflara, ofislere dönüştü, maskeler olmazsa olmaz aksesuarımız haline geldi. Bu pandemik hayat, maalesef 2021’de de devam ediyor. Ancak şimdi, kararlılıkla devam eden aşı ve ilaç çalışmaları nedeniyle umudumuz sıcak.

Ekonomiye bakacak olursak; geçen yıl az ya da çok tüm sektörler pandemiden etkilendi. Konaklama, ulaşım, yeme-içme, perakende ticaret gibi bazı sektörler çok ciddi darbe aldı. Öte yandan ilaç, kimya, tıbbi ürün, bilişim teknolojileri, kargo ve e-ticaret gibi sektörlerse pandemi koşullarına özgü talep nedeniyle büyüme yaşadı.

“Pek çok açıdan bilinmezle karşı karşıyayız”

Global anlamda pek çok açıdan bilinmezle karşı karşıyayız. Tam anlamıyla bir öngörüsüzlük durumu yaşıyoruz. Özellikle finansal veriler anlamında tahminler ve beklentiler çok değişken…Aşılama süreci ekonomik faaliyet üzerindeki kısıtlamaları hafifletse bile dünya ekonomisi üzerindeki Kovid-19 şoku 2021’de de devam edecek gibi görünüyor. Yıl boyunca sürekli konuştuk, tartıştık ama 2020’de Türkiye ekonomisini özetleyen başlıklar neler oldu diye dönüp bakacak olursak; Ekonomide zor bir sene geçirdiğimiz bir gerçek, ancak, yılın son aylarında gerek ekonomi yönetimindeki değişiklikler gerekse reform söylemleri, 2021’e biraz daha umutla girmemizi sağladı.

“Aşı konusu pek çok açıdan belirleyici olacak”

Gördüğünüz gibi 2021’e ilişkin beklentiler, tahminler muhtelif; dünya ve Türkiye ekonomisi için iyi senaryolar ve kötü senaryolar havada çarpışıyor. Yılın gidişatı bakımından aşı konusu pek çok açıdan belirleyici olacak ve hepimiz gelişmeleri yaşayıp göreceğiz” açıklanmasında bulundu.

“Odamızda asgari ücretle çalışan personelimizin ücretini 3 bin TL olarak uygulama kararı aldık”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Biz bugün de Yönetim Kurulu olarak Odamızda asgari ücretle çalışan personelimiz için asgari ücreti 3 bin TL olarak uygulama kararı aldık. Bunu da yeni bir haber olarak sizinle paylaşmak istedim.

“Hiçbir zaman şahsi menfaat peşinde koşmadım”

Ben buradayım. Görev süremde her zaman Çanakkale’yi ve Çanakkaleli tüccarı, sanayiciyi düşündüm. Hiçbir zaman şahsi menfaat peşinde koşmadım. Bunu beni yakınen tanıyanlar çok iyi bilirler.

2021 Yılı İstiklal Marşı Yılı ilan edilmesinden dolayı acaba ilimizin tanıtımına artı bir fayda sağlayabilir miyiz düşüncesiyle Milli Şairimiz Mehmet Akif’in çocukluğunun bir kısmını Bayramiç’te geçirmesi ve Bayramiç’te bir Mehmet Akif Ersoy Evi olmasından dolayı bir farkındalık yaratmak adına turizmin tüm dinamikleri ile, tüm temsilcileriyle toplantı sağladık. Çanakkale’mizin tanıtımına 2021’de nasıl fayda sağlarız diye bu konudaki toplantılarımız da devam edecek.

“Çan Karma OSB’nin temellerinin atılacağına inancım tamdır”

Yine 18 Mart 2022’de bitmesi planlanan ve öyle gözüküyor ki programa uyuluyor. Bitecek olan 18 Mart 1915 Köprüsünün bitimiyle müthiş bir konuma yerleşecek olan Çan İlçemizde Çan Kaymakamlığı Başkanlığında düzenlenen Çan Karma OSB ile ilgili toplantıya katıldım. Çok güzel bir toplantıydı. En güzel yanı da şuydu. Dört siyasi partimizin İlçe Başkanları oradaydı. İl Genel Meclisi oradaydı, Çan’ın tüm STK Temsilcileri oradaydı. Odamız ve Borsamız olarak biz de katılım sağladık ve bu birliktelikle birlikte en kısa zamanda Çan Karma OSB’nin de tüzel kişiliğini oluşturulacağı ve temellerinin atılacağına inancım tamdır. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

“2021 yılında da doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz”

Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım, 2021 yılında da doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerimizden asla taviz vermeden inanç ve kararlılık ile Çanakkale’miz ve Ülkemiz için her platformda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu.

Haber Merkezi

 

 

 


Bu haber 14/01/2021, Perşembe günü yayınlandı, 183 defa görüntülendi
*