“Önce kayıt sonra AŞI”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merakla beklenen aşılar Türkiye’ye ulaştı. Geçtiğimiz gün ise Çin’den gelen koronavirüs aşıları Çanakkale’ye geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı ile ilgili, bir uygulama geliştirildi. Aşı takibini yapacak olan sağlık personellerinin kullanacağı AŞILA uygulaması faaliyete geçti. “Önce kayıt sonra aşı” sloganı ile kullanılan uygulama, aşı konusunda önemli bir yerde bulunuyor. Uygulamada ise, “Görevli personel için hazırlanmıştır. Diğer sağlık personelleri veya vatandaşlarımızın uygulamayı indirmesine gerek yoktur” ifadesi kullanıldı.

Çin’den gelen aşılar geçtiğimiz günlerde, yeni yıldan önce Türkiye’ye geldi. Türkiye’ye gelen aşılar, farklı illere de dağıtıma çıktı. Merakla beklenen, koronavirüs aşısı, geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde Çanakkale’ye de ulaştı. Aşı ile ilgili, Sağlık Bakanlığı tarafından önemli bir uygulama geliştirildi ve kullanımına başlandı. E-devlet ve E-Nabız üzerinden eşleştirme yapılan uygulama, telefonlara indirildikten sonra, gerekli bilgiler girilerek, kullanılabiliyor. AŞILA uygulaması ise aşı konusunda kilit bir rol oynuyor.

Sağlık personelleri için bakanlık tarafından geliştirilen uygulamada, aşı takibi ve kayıt takibi yapılabilecek. AŞILA uygulamasında, uygulama ile ilgili, “Hekim ve sağlık personeli için aşı takip uygulaması. T.C. Sağlık Bakanlığı aşı uygulamada görevli personel için hazırlanmıştır. Diğer sağlık personelleri veya vatandaşlarımızın uygulamayı indirmesine gerek yoktur” ifadeleri kullanıldı.

AŞILA mobil uygulaması nedir?

Bakanlık tarafından sitede yapılan bilgilendirmede, “Covid-19 pandemisi ile mücadelede aşılama en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen AŞILA Mobil Uygulaması ile hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın aşılanma sürecini takip edebilecekler” denildi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 13/01/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 152 defa görüntülendi
*