Çocuğu Övmek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Her fırsatta çocuğunuzu şevklendirmek, teşvik etmek için destekleyici cümleler ya da övgü cümleleri kullanmanız gerektiğini belirtiyoruz. Tabii ki övgünün de doğru-yanlışı vardır ve yanlış şekilde kullanımı yarardan çok zarara sebep olabilir.

Nasıl mı?

Toronto Üniversitesi’ndeki Ontario Eğitim Araştırmaları Enstitüsü ile ABD ve Çin’den bir grup araştırmacının ortak yürüttüğü çalışmaya göre; akıllı oldukları belirtilerek bu özelliği övülen çocukların, dürüst davranmama eğilimleri artıyor. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, övgünün yanlış biçimde kullanımının ters tepebildiğini ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmada “akıllısın” ve “çok iyi gidiyorsun” gibi iki temel övgü biçiminin ele alındı. Çalışma sonucunda; akıllı oldukları söylenerek övülen okul öncesi çağı çocuklarının, “çok iyi gittiği” belirtilen aynı yaş grubu çocuklara kıyasla kopya çekmeye daha yatkın oldukları görüldü. ⚠️

İlk çalışma dahilinde, araştırmacılar yaşları üç ila beş arasında değişen çocuklara bir tür tahmin etme oyunu oynattı. Yapılan deneylerde, çocuklar başarılı olduklarında; bir grup çocuğa “çok akıllısın” yönünde, diğer gruba ise performansları vurgulanarak “çok iyi gidiyorsun” şeklinde övgü dolu ifadeler kullanıldı. Övgülerin ardından her çocuk tahmin oyununa devam etti. Bir süre sonra, her bir çocuktan kopya çekmeyeceklerine dair söz alan araştırmacılar, çocukların oyun için bulunduğu odadan ayrılarak gizli kamera ile çocukların hareketlerini takip ettiler.

İki övgü arasında ince bir fark olmasına karşın, “çok akıllısın” şeklinde övülen çocukların, “çok iyi gidiyorsun” şeklinde övülen çocuklara kıyasla dürüst olmamaya daha yatkınlık gösterdikleri görüldü. Araştırma sonuçlarının her yaş grubu için de aynı olduğu belirtiliyor⁉️ Araştırmacılara göre, övgü, göründüğünden çok daha karmaşık bir olgudur ve ince bir nüans dahi çocukların davranışlarında değişik etkilere sebep olabilir. Çocuğun herhangi bir becerisini övmek, o becerinin çocuğa ait akıl gibi değişmez özelliklerle alakalı olduğu izlenimi uyandırıyor. Bu durum belli davranışları ya da harcanan çabayı övmekten daha farklı algılanıyor


Bu haber 13/01/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 233 defa görüntülendi
*