Aşı için karar vakti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çinli aşı üreticisi Sinovac tarafından üretilen aşılar, dünyanın birçok bölgesine ulaştırıldı. Türkiye’de ana haberler başta olmak üzere medyanın gözü, kulağı aşılardaydı. Aşılar ne zaman yola çıkacak? Aşılar aracı bir firma tarafından mı getirilecek? Aşılar kimlere vurulacak? Aşı zorunlu bir şekilde mi yapılacak? Aşılar öncelikle kimlere yapılacak? Birbiri ardına gelen sorular için daha net, kafalardaki soru işaretlerini tam anlamıyla giderecek bilgilendirmeler yapılmadı.

Nihayetinde, aşılar nerede, nasıl, ne şekilde diye düşünürken, gece vakitlerinde Çanakkale’ye geldi. Aşılar muhafaza altına alındı. Şimdi önümüzdeki süreçte, edindiğimiz bilgiler neticesinde, aşılar ilk olarak, sağlık personellerine yapılacak. Sağlık personelleri öncelikli olarak aşılardan faydalanacaklar. Burada çok önemli bir hususa geçilmek üzere… Aşılar geldi peki ya sonrası ne olacak?

Toplum içerisinde aşı konusuna zıt iki faklı fikir bulunuyor. Çanakkalelilerin bir kısmı aşıyı yaptıralım, kurtulalım bu illetten, ya da aşı ile bu bela karşısında savunmamızı arttıralım diyorlar. Diğer bir kesim ise aşıya güvenlerinin ve itimatlarının olmadığını savunuyorlar. İki farklı görüşte bir hayli savunanı tarafından, dillendirilmeye devam ediliyor. Kamuoyu yoklaması yapıldığında ise sağlıkçılarında tek bir ses olduklarını göremedik. Bazı sağlıkçılar ve toplum kuruluşları aşının ve bilimin karşısında inançlarının tam olduğunu, bilime güvenilmesi gerektiğini aktarıyorlar. Diğer bir kesim ise aşı karşısında endişelerini ve kaygılarını dile getiriyor.

Böyle bir ortamda, televizyonlardan ve gazetelerden bilgi edinen vatandaşların bir an önce yetkililer tarafından bilgilendirilmesi gerekmektedir. Vaka sayıları konusu göz önüne alındığında, bir hayli kapalı ve ketum davranan ilgililer aşı konusunda aynı tavrı takınmamalılar. Vatandaşlar kendilerine enjekte edilecek maddenin ne olduğunu, yan etkilerini, hangi şartlarda ve nasıl yapılacağını, kimlerin öncelikli olduğunu bilmek zorundadırlar.

Ortada aşı gibi somut bir bilimsel buluş varken, şüpheye ve kaygıya mahal bırakılmamalıdır. En azından toplumun kafasındaki kaygılar giderilmelidir. Aşı süreci provokasyonlara meydan vermeden başarılı ve planlı-programlı şekilde sürdürülmeli ve uygulanmalıdır.

Önümüzdeki günlerde aşı ile ilgili taşlar yerine oturacak gibi gözüküyor ama her zamanki gibi vatandaşlar detaylı ve kapsamlı bilgilendirme istiyorlar.

 


Bu haber 13/01/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 208 defa görüntülendi
*