Şimdi Karar Zamanı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çinli aşı firması Sinovac tarafından üretilen koronavirüs aşıları, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların ilk kısmının ulaştığını açıklamıştı. Merakla beklenen aşılar kısa süre önce Çanakkale’ye de ulaştı.

Edinilen bilgiye göre; aşılar ilk olarak sağlık personellerine uygulanacakken, önümüzdeki günlerde, Çanakkale’de aşılama çalışmalarının başlayacağı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı tarafından, aşı kayıtlarının oluşturulabilmesi için AŞILA uygulaması faaliyete geçti. İsteyen vatandaşlar uygulamayı kullanabilecekler. Aşılar Çanakkale’ye ulaştı, şimdi vatandaşlar aşıya ne tepki verecekler, karar zamanı başladı.

Koronavirüsle mücadele noktasında, dünyada aşılar yapılmaya başlandı. Bugüne kadar birçok ülkede yapılan aşılar, Türkiye’ye de ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Aralık’ta aşıların bir bölümü Türkiye’ye geldi demişti.

Çinli aşı firması Sinovac’tan 50 milyon doz aşı alınacak. 50 milyon doz aşıdan, 3 milyon dozunun Türkiye’ye geldiği öğrenilmişti. Aşılar geçtiğimiz günlerde Çanakkale’ye de ulaştı.

Edinilen bilgiye göre akşam saatlerinde Çanakkale’ye gelen aşılar, muhafaza edildi. Kurumlardan aşı listelerinin istendiği ve aşı yaptırmak isteyenlerin listelere isimlerini yazdırdıkları belirtildi. Çanakkale’de ise aşıların ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılması bekleniyor.

“AŞILA uygulaması hayata geçirildi”

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı tarafından Aşıla uygulaması hayata geçirildi. “Önce kayıt sonra aşı” sloganı ile duyurusu yapılan Aşıla uygulaması üzerinden vatandaşlar kayıt yaptırabilecekler. Sağlık Bakanlığı Aşıla sitesinde ise uygulama ile ilgili, “Covid-19 pandemisi ile mücadelede aşılama en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen AŞILA Mobil Uygulaması ile hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın aşılanma sürecini takip edebilecekler” cümleleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

 

 


Bu haber 12/01/2021, Salı günü yayınlandı, 237 defa görüntülendi
*