Bilgi çağı ve dijital para

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Son iki gündür dünyanın jandarması olarak bilinen ABD’de sokak hareketleri hızla artarak devam ediyor. Emrinde en güçlü silahlı kuvvetlere sahip olan, bileğinde nükleer savaş çıkarabilecek kara kutuların şifreleri ve anahtarı olan dünyanın en güçlü Devlet Başkanı neler yapabildi.

Dünyanın en güçlü ve zengin adamı olarak bilinen D. Trump, sessizce olayların bitmesini bekledi. Olayların başlamasına neden olan isim kendisiydi belki ama olayların yönlendirilmesinde ve bitmesinde hiçbir etkisinin olmadığını anladık. Bunu gördük, bunu yaşadık. Dünyanın en güçlü ismi bilinen ABD başkanının durumunu, insanlık Hollywood filmi senaryosu olarak izledi. İletişim çağında ilgililer, Trump’ın sesini de şifrelerini kilitleyerek sosyal medyada kesti.

Bilgi çağına girdik. Bence asıl milenyum şimdi başladı. Astrologların tarif ettiği, belirtmeye çalıştığı milenyum da buydu. Toprak, arazi, apartman, emtia, hatta petrol, askeri güç, süpersonik silahlar, artık para etmeyecek. Dolar, avro, sterlinin insanlık üzerinde hiçbir gücü kalmayacak. Bu yüzyılın gücü, bilgi olacak. Dünya milletleri arasında ise para yerine de dijital paralar gün geçtikçe daha önem kazanmış olacak.

Tabi ki bugünden yarına bu değişim gerçekleşmeyecektir. Ama artık eski alışkanlıklarımızdan vazgeçip, yeni alışkanlıklara ve düşüncelere yelken açmalıyız. Covid-19 virüsü ile dünyayı soğutacağız. Doğada kaybettiğimiz, yok ettiğimiz nesilleri, canlıları yeniden kazanabiliriz belki. Kim ne derse desin, Covid-19 virüsünden sonra istesek de istemesek de ülkelerin sosyal kurumlarına yük getiren hastalıklar, emekli kitlesi değişiyor ya da değiştiriliyor.

Yeni dünya düzenine ya ayak uydurup varlığımızı sürdüreceğiz. Dünya vatandaşı olacağız ya da yok olup gideceğiz. Bu yok oluş birey olarak başlayacak, devlet olarak, hükümet olarak devam edecektir. Dünya vatandaşı olmak için bilgiye sahip olmalıyız. Uzaya, hükmetmek bilgi ile gerçekleşir. Yeni yüz yılın yeni kavramları bunlar olacaktır.

Evet, Lidyalılar parayı icat etti. Günümüze kadar da hükmünü sürdürdü. Üzerine şarkılar, aşklar, hikayeler, romanlar yazılıp filmler çekildi. Cinayetler işlenip savaşlar çıkartıldı. Aileler, ülkeler kurulup sınırlar çekildi. Sınırların kaldırılıp paranın hükmü bitiyor artık. Sıra dijital paralara geldi. Şimdi hüküm sürme sırası bunda. İzleyelim bakalım. Kim nerde ne kazanacak.


Bu haber 11/01/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 277 defa görüntülendi
*