Depremde konuşulup Sonra unutuluyor

Cevatpaşa Mahallesi’nde, eski Vali konağının karşısında kalan alanda, yıllardır bulunan istinat duvarı depremlerde hasar gördü. Yıkıcı İzmir depreminde de hasar gören duvar, vatandaşı tedirgin etmeye başladı. Çanakkaleliler, bizi burada bu tehlike ile baş başa bırakmayın diyerek, önlem alınması gerektiğini belirttiler. Celal Atik Sokak sakinleri duvarın yamalı olduğunu, büyük bir risk taşıdığını ve depremlerde konuşulup, sonra unutulduğunu belirttiler. Vatandaşlar hayati önem taşıyan duvarla ilgili acilen çözüm bulunması gerektiğini söylediler.

Cevatpaşa Mahallesi’nde, Celal Atik Sokak da, eski vali konağının karşısında yer alan alanda bulunan istinat duvarı can çekişiyor. Binaların arasında, eğimli arazide yer alan istinat duvarı, zeminin kaymaması ve oluşabilecek bir depremde emniyet kemeri görevi görüyor.

Ancak duvar bu zamana kadar meydana gelen depremlerde bir hayli hasar gördü. Duvar üzerinde çatlaklar oluştuğunu belirten vatandaşlar, Yıkıcı İzmir depreminde de, istinat duvarının ciddi şekilde hasar gördüğünü belirttiler. Oluşabilecek büyük bir depremde, istinat duvarı eğer yıkılacak olursa, bölgede ciddi bir facia yaşanacağının altını çizen Çanakkaleliler gereken neyse yapılması dediler.

Duvarın üzerinde, gözlem yapıldığında dikkat edilen yarıklar, göçükler, oyuklar, güvenlik için yapılan duvarda güvenlik anlamından bir hayli uzakta. Duvarın özellikle yarısından yukarıya doğru olan kısmının yamalı durduğu, oluşacak bir büyük depremde kırılma yaşarak, binalarda kayma meydana getirebileceği belirtildi. Celal Atik Sokak sakinleri sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ve ilgilerin hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladılar.

Tunahan Ünsal


Bu haber 10/01/2021, Pazar günü yayınlandı, 523 defa görüntülendi
*