Devletimiz Var Olsun

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Prof.Dr. İlhan Başgöz’Hoca, kendi hastalığıyla mücadele ettiği Amerika’da, ülkesine dönmeye çalışırken,, pandemi kısıtlamaları nedeniyle çaresiz kalmıştı. Ülkesine dönme isteğini gazeteci bir arkadaşına bildirdi…Bilim insanı İlhan Başgöz, hocalık yaptığı Indiana’da birçok hastalıktan mustaripti ve Türkiye’ye dönme arzusunu açıklamıştı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya muttali olunca,onca iş arasında, bir salgın döneminde bu olaya el attı..Geçen gece, Başgöz’ün,Türkiye’den gönderilen   ambulans uçakla Amerika’dan yola çıkıp,hasret kaldığı ülkesine döndü.Türkiye artık bilim insanını, değerlerini koruyor, sahip çıkıyor.İlhan Başgöz gibi isimler, Türkiye’nin adını yüceltirler.Hoca orada nice öğrenci yetiştirdi, Anadolu kültürünün evrensel boyutunu, tüm dünyaya tanıttı, anlattı.Memleket toprağına ayak basmanın sevinciyle, duygularını Enver Gökçe’nin bir şiiriyle dile getirdi, “Senin emekçin olaydım, şen olası türküsü dost kokusu, dost selamı Türkiye” diyerek.

RÜZGÂR BEBEK

SMA hastası, 17 aylık Rüzgar’ın, babası Gürkan Erdoğan,oğlunun tedavi sürecini anlatırken,gözleri dolmuş.:” Spinraza adlı ilaç SGK kapsamına alınmasaydı ,Rüzgar yaşamayacaktı. Devletimiz birçok devletin yapamadığını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesiyle çocuğumuz hayata tutundu”. Rüzgâr bebeğe henüz 30 günlük iken SMA Tip 1 teşhisi konuldu. Rüzgâr,50 günlükken Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesi ile Spinraza adlı ilacı en erken almaya başlayan SMA’lı çocuklardan biri oldu. Şimdiye kadar 6 doz Spinraza aldı. Rüzgâr’ın babası Gürkan Erdoğan,”Bu ilaç, SGK kapsamına aldırmasaydı, belki de bugün, Rüzgâr yaşamayacaktı. Zaman ile yarışılan bu hastalıkta, kısa sürede ilacımızı alabildik ve benim inancım odur ki, bu sayede oğlum hayata tutundu. Devletimizin yaptığını birçok devlet yapamadı. Spinraza’nın ülkemize getirilmesinde katkısı olan Erdoğan’a teşekkür ederim” dedi.
Rüzgâr bebek, ayrıca şimdiye kadar gen tedavisi için Amerika ve Avrupa’ya giden, 12-13 SMA’lı çocuktan biri.  Spinraza sayesinde bu kötüye doğru gitme yavaşladı ve hatta geri kazanımları da oldu. Rüzgâr’ın bacak hareketleri geri geldi. Rüzgâr, Zolgensma sonrası daha hareketli, oksijen değerleri daha yüksek ve desteksiz oturma sürelerinde gelişme gösterdi. Sesi arttı ve ayrıca kas yoğunluğunda da artış mevcut”. Devletimiz Varolsun. Milli Piyangodan kalan 75 milyonun SMA hastalarına aktarılmasın isteyen? Bilgisiz, bilinçsiz insanlar, bu hastalık için, her türlü tedavinin devlet tarafından karşılandığını ve bugüne kadar 2 milyar Lira (2 Katrilyon) harcandığını da unutmasınlar. Devletimiz Ebedi Müddet olsun.

AZICIK UCUNDAN

Adam doktora koşmuş, “Doktor, yardım etmelisiniz karım kendisini kaz sanıyor..!” diye… “Ne kadar zamandır böyle?” diye sormuş doktor.. “İki yıldır..!” “Neden bana gelmek için uzun zamandır beklediniz?” “Haklısınız Doktor.. Ama tüyüne yumurtasına falan tamah ettik işte.**** Hasta “Doktor yardım etmelisiniz!” demiş, “Korkunç stres altındayım. İnsanlara karşı ani sinirlenip acayip parlıyorum!” “Anlatın probleminizi!” demiş doktor.. “Söyledik ya!!” demiş hasta “Nerenle dinliyorsun dümbük.. Tövbe.. Tövbe..! ”Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 09/01/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 346 defa görüntülendi
*