Big Reset (Büyük Sıfırlama)

2 hafta önce Alper Yancar Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Duyduk ama tam olarak neydi bu dediğinizi duyar gibiyim.”Big Reset” insanlığın yeni bir yol ayrımında olduğunu işaret eden simgesel bir başlık arkadaşlar. İlk olarak  Time dergisinin Haziran ayı başlığında “The Great Reset” olarak karşımıza çıkan ve “Büyük Sıfırlama” olarak da çevirebileceğimiz bu ifade şimdiye kadar yaşamış ve tecrübe ettiğimiz bir çok şeyi değiştireceği iddiası ile dikkat çekiyor. 20. yüzyılın kavram, ideoloji ve düşünce sistematiğini neredeyse tümden ortadan kaldıracak desek abartmış olmayız. Ulus-devletlerin üzerinde bir mekanizma devreye girerek bu büyük dönüşümün krokisini ufak ufak dünya kamuoyuna sızdırmaya başladı. Covid-19 salgını ile mücadele eden insanoğlu o ilk toz duman ve panik havasından sıyrılmaya başladıkça kaybolan sis perdesinin ardında bir siluet fark ediyor artık. Bu yalnızca insana dair bütün sistemleri değil bizzat insanın kendisini de değiştirip dönüştürmeye gözünü dikmiş dev bir siluet.

Buna yeni bir insanlık tanımı çerçevesinden bakıldığında “insanlık 2.0” olarak da simgeleştirilebilir. Kapitalizmin yamalarla kullanılamaz hale geldiğini ve dünyayı ayrıştıran bir sistem olarak var olduğunu söyleyen bu gizli akıl, dünyanın kullanım şeklinin ve insan yaşayışının bu dünyayı yaşanamaz noktaya doğru hızla götürdüğünü ifade ederek, beslenmeden, aileye, sağlıktan teknolojiye bunun bütün unsurlarının değişmesi gerektiğini söylüyorlar. Artık Vegan türü beslenme önerilerinin yoğunlukla ön plana çıkarıldığı, dijital kayıt mekanizmaları ve sistemlerinin Blockchain gibi devrimsel bir buluşla merkeziyetsiz hale getirileceği, bir dünya vatandaşlığı sisteminin ilk unsurlarını oluşturuyorlar. Şu an yaşadığımız ve mazur kaldığımız hiç bir kültürel sistem bundan 10 yıl sonra olmayacak. Çok başka meslekler,yaşayışlar insan sosyolojisi ve psikolojisine yeni kavramlar getirecek. Trans hümanizm böyle bir kavram mesela. Fosil yakıt kullanmanın zorlaştırılacağı bir döneme giriyoruz. Daha hibrit ve çevreci araçlar hayatımızın bir parçası olacak. Demokrasi kavramı bile dolaylı değil doğrudan bir hal alacak. Blockchain bütün donanım ve alt yapısıyla buna hazır. Paradan, gıdaya, sağlıktan insana hatta devlete kadar bütün eski tanımların sıfırlanıp yeniden yapıldığı yeni bir dönemin  ayak sesleri kulağımıza gelmeye başladı bile. Dünya tahmin bile edemeyeceğimiz bir hızla metamorfoz geçirirken tek bir kavram dokunulmazlığını en azından bir süre daha koruyacak gibi duruyor. Önümüzdeki yazı konusu bu kavram olurken siz biraz bunun ne olabileceği üzerine kafa yorarken ben de yazımı bağlayayım.

Demem o ki sevgili dostlar biz bu yeni düzene ne kadar hazırız. Bakın Kasımdan sonra iklim verileri ve kuraklık insan oğlunun Covid’den sonra yeni travması olacak gibi duruyor. Her şey dışarıda değişiyor ve dönüşüyor ve sıra yavaş yavaş beden ve sıraya geliyor, hatta geldi de kapımıza dayandı bile.


Bu haber 09/01/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 273 defa görüntülendi
*