Yeni bir heyecan başlıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2018 Troia Yılı ilan edilmiş ve Çanakkale için büyük bir heyecan yaşanmıştı. Kurumlar bir araya gelmiş, etkinlikler planlanmış ve Troia uluslararası arenada tanıtılmaya çalışılmıştı. O günlerin en önemli kazanımlarından birisi ise kesinlikle Troia Müzesi oldu. Dünya standartlarında bir müze ve başarılı mimarı yapı, herkesin dikkatini çekmişti.

Şimdi ise sıra 2021 yılında… TBMM tarafından, 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı ilan edildi. 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı ilan edilmesinden sonra, şimdilerde kurumlarda sürece entegre olabilme çalışmaları başladı. Kentin farklı kurumları, Çanakkale’nin dinamikleri bir araya geldiler. Bir masaya oturdular ve ortak akılla yapılabilecekler üzerine kafa yordular.

11 kurumun temsilcisi geçtiğimiz gün ÇTSO’daydılar. Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2021 yılı için İstiklal Marşı Yılı için neler yapabilirizi masaya yatırdılar.

ÇTSO, Çanakkale Belediyesi, ÇOMÜ, Tarihi Alan Başkanlığı, Bayramiç Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası, TÜRSAB, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Odası, Türkiye Otelciler Birliği, Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği, Mehmet Akif Ersoy Evi temsilcisi ve sorumluları bir aradaydılar. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda istişarelerde bulunuldu ve fikirler ortaya atıldı.

2018 Troia Yılı’ndan sonra, kentin birbirinden farklı kurumlarının bir masa etrafında, bu zor günlerde, esnafın iflas ettiği, turizmcilerin kan ağladığı, tur şirketlerinin birbiri ardına kapandığı günlerde, bir araya gelmesi heyecan yarattı.

Pandemi koşullarında, işletmeler kapanırken, işsizlik oranları artarken, 2021 yılı için planlanan etkinlikler bir hayli önem taşıyor. Ciddi bir şekilde plan yapılması ve proje üretilmesi gereken yıl için vatandaşlar merakla süreci takip edecekler.


Bu haber 07/01/2021, Perşembe günü yayınlandı, 347 defa görüntülendi
*