Hot Rod

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni yılın ilk haftasına sıcak başlayalım  . Güzellikler beklentimiz ama etrafım öyle demiyor. Hep karamsar hep üzgün umutsuz. Bildiğimiz otomobillerden sıkılmadınız mı . Alın size eski bir yenilik.

Bu durumda yapacak pek de bir şey yok. Bekliyeceğiz  göreceğiz. Bu hafta farklı bir otomobillerin dünyasına bir bakış atacağız . Hot Rod otomobiller tüm dünyada ulaşılmazı zor araçlar sınıfında.

Yani paran pulun olsa da satın alamazsın sıraya gireceksin yapımcısı isterse yapacak satacak . Tuhaf bir durum ama özellik bu galiba.. Bu araçlar eski otomobillerin şaseleri yeni otomobillerin motorları ve elekronik düzenekleri kullanılmak üzere el işçiliği olarak üretiliyorlar. Amerika da ve Avrupa da son zamanlarda çok büyük ilgi çekmekte olan otomobillerde  en az beş yüz beygir V8 makineler kullanılmaktadır. Otomobillerin orjinal Şaseleri  üzerinde bir takım ilaveler  ve kaporta kısmında görsel ilaveler olmazsa olmazların başında gelmekte . Bazı modeller çelik şase ve  fiber  kaporta el işçiliği olarak yapılmakta . Motorlar teknik olarak devşirilmiş turbo  charcer ilaveler ile 800 -1000 beygire yükseltilmiştir.. Hemen hemen hepsi çılgın birer canavara dönüşmüşlerdir . Ancak Türkiye de bu araçlara teknik olarak geçit verildiği görülmemiştir . Bu araçların ortaya çıkış sebebi sıkıntı . Otomobil meraklıları mevcut yapılan standart kullanımda olan güçlü yol canavarlarından sıkıldılar. Çünkü hepsi birbirine benzemekte idi. Bu yüzden farklılık görsel öne geçme tek olma hevesleri hot rod akımını doğurdu.

Aslında son derece keyifli sürüşü olan tek bir başka benzeri olmayan bu yapılar uçuk kaçık insanların hep arayıp ama birilerinin engellediği yapılar.İnsan bu otomobilleri görünce keşke benim olsa diyesi geliyor.

Kalın sağlıcakla

Otomobil kısaltmaları geçen haftadan devam

IAC – (Idle Air Control) Rölanti hava kontrolü

IAT – (Intake Air Temperature) Emme havası sıcaklığı

iATN – (International Automotive Technicians Network) Uluslararası otomotiv teknisyenleri ağı

IC – (Ignition Control) Ateşleme kontrolü

IC – (Integrated Circuit) Tümleşik devre

ICM – (Ignition Control Module) Ateşleme kontrol modülü

ICP – (Injection Control Pressure) Enjeksiyon kontrol basıncı

ID – (Identification) Tanımlama

ID – (Inside Diameter) İç çap

IDE (Injection directe essence)Renault’nun benzinli direkt enjeksiyon sisteminin adıdır.

IDI – (Integrated Direct Ignition) Tümleşik direkt ateşleme

IDM – (Injector Driver Module) Enjektör çalıştırma modülü

IDRIVE – Bmw’nin araçlarında multimedia sistemlerini kontrol etme amacıyla kullandığı bir teklonoji

IFS – (Inertia Fuel Shutoff) Atalet yakıt kesici

IGN – (Ignition) Ateşleme

IIHS- Otoban güvenliği sigorta enstitüsü

ILC – (Idle Load Compensator) Rölanti yükü dengeleyici

IMRC – (Intake Manifold Runner Control) Emme manifoldu akış kontrolü

INJ – (Injector) Enjektör

 

EYYYYYYYY KOVALAKUS

Bu hafta sana da hot rod otomobil

   

Tanınmış İngiliz özel otomobil üreticisi Paul Bacon, şimdiye kadarki en etkileyici Steampunk Hot Rod’u tamamladı. Automatron olarak adlandırılan, sadece el emeği ve uğraş değil, aynı zamanda bugüne kadarki yapılan en pahalı üretimi. At arabalarından motivasyon alan Paul, 2015 yılında bu özel araba üzerinde çalışmaya başladı ve parçaların çoğunu el emeği ile oluşturdu. Automatron Steampunk Hot Rod, 177 km/h maksimum hıza ulaşabilecek kadar güçlü bir 3.5 Litre süper şarjlı V8 motoru taşıyor. Paul Bacon bu tür bir projeyi tamamlamak için 1924 Singer Sport karoserisini, bir Lancaster Bomber’ın elektrik sistemini, bir Austin 7’nin ön tekerleklerini ve bir gemiden navigasyon binnacle’ını kullandı. Paul’un bu özel aracı tamamlaması dört buçuk yıl sürdü ve şimdi başka bir proje için çalışmaya hazırlanıyor. Bir sonraki projesini finanse etmek için, bu ilk yaptığı steampunk hot rod’u satmayı çok istiyor. Fiyatını belirlemediği bu araç için etiketleri yanacağı aşikar. Bakalım alıcısı bunu kaça maal edecek. Alıntıdır..

Gülmece

Temel ile Dursun aynı uçakta seyahat ediyorlar

Bi ara Temelin yanındaki adam Kalkar tuvalete gider. Dursun da Temelin yanına geçer oturur.

Az sonra adam geri döner .

Lütfen yerimden kalkar mısınız der.

Dursun : Kusuruma pakmayin pen sizin indiğinizi zannettum da…


Bu haber 06/01/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 419 defa görüntülendi
*