“Nitelikli ve uygun iş gücü”

2 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bugüne damgasını vuran haber, benim açımdan Cumhurbaşkanlığı’nın yabancı yatırımcıyı ülkeye çağırmak için kurduğu bu cümle, “nitelikli ve uygun iş gücü” oldu.

Haber yorumlarına şöyle bir göz attım. Genellikle yorumcular “uygun” kelimesi üzerine yoğunlaşıyor. Bence de çok önemli bir itiraf. Ülkedeki asgari ücretin dünya ortalamasının ne kadar altında olduğunu yöneticiler de kabulleniyor ve belki de yabancı yatırımcı için bir cazibe oluşturması açısında bu miktarlarda tutuyorlar. Hoş, başka şansları da yok zaten. Vergileri kaldırmadıkları sürece Avrupa’ya yakın ücreti verebilecek, en azından küçük ölçekteki firma da son ekonomik krizle kalmadı diyebiliriz. Neyse, bunlar yabancı olduğumuz konular değil zaten. Benim açımdan önemli olan, bu cümlenin itiraf niteliği taşıması.

Esas takıldığım konu ve acıklı olan aslında, “nitelikli” kelimesi. Çünkü bu ülkede üniversite mezunları ya işsiz ya asgari ücretle çalışıyor. Öyle çalıştıkça kıdem zammı falan da alamıyorlar. Gerçi kıdem zammı konusu sadece üniversite mezunları için değil; tüm özel sektör çalışanları için geçerli. Sen çok çalıştın, yıllarca emek verdin, hem işe hâkimsin, hem yıprandın, bu da senin hakkın olan zammın demiyor hiçbir işveren. Devlet de denetlemiyor zaten, arttırdı mı maaşı arttırmadı mı diye. En düşük ücretliden de alıyor vergisini nasıl olsa. Hem denetlese ne olacak? Zaten zor ayakta duran küçük işletmeler, masrafla başa çıkamadığı için bir bir kapanacak ve işsizler kervanına yenileri eklenecek.

Bu çıkmazdan kurtulmanın tek bir yolu var, defalarca yazıldı, çizildi, söylendi, bu gidişle yankıları da uzun sürece devam edecek. Hem işçinin, hem işverenin, hem de yabancı yatırımcının karlı çıkacağı tek çözüm; Asgari ücretten vergilerin kaldırılması gibi görünüyor.

 


Bu haber 05/01/2021, Salı günü yayınlandı, 146 defa görüntülendi
*