Covid-19 Tedbirleri Grip Salgınını Durdurdu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Her yıl kış aylarında başlayan grip salgını (influenza) bu sene etkisiz devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs bilim kurulu toplantısı sonunda yaptığı açıklamalarda, ‘bu sene yapılan halk sağlığı taramalarında influenza görmüyoruz’ dedi. Bunda alınan tedbirler içinde yer alan maske ve mesafe zorunluluklarının etkili olduğunu düşünüyoruz. Çocuk hasta grubunda her yıl Ekim ayında başlayıp Ocak ayında pik yapan influenza vakalarının bu sene yaşanmadığını ve belki de bu durumun ilk defa yaşandığını açıkladı. Bu açıklamadan sonra maske ve mesafe tedbirlerinin olumlu etkisi ile  önümüzdeki yıllarda Covid-19 pandemisi bitince de sağlığını düşünen kişilerin grip aşısı olmak yerine kış aylarında maske ile dolaşmaya başladıklarını göreceğiz.

Grip aşısı

Kovid-19 ile mücadele edilirken grip vakalarının azalıp azalmadığı sorulan Bakan Koca, şunları kaydetti:

Halk sağlığı olarak rutin taramalarımızda şu an influenzayı görmüyoruz. Bunun sebebin de bu dönemde alınan maske, mesafe ve hijyenin tedbirlerinin katkısı çok büyük. İnfluenzanın daha çok çocukluk yaş grubunda görüldüğünü biliyoruz. Çocukluk yaş grubunda görülen influenza, şu dönemde yok. Çocuk hastaların sayısı her yıl ekimde başlar kasım, aralık ve ocakta pik yapar. Çocuk poliklinikleri çok yoğun geçer, halen çocuk polikliniklerinde hasta yoğunluğu yaşamıyoruz ve bu belki de ilk oluyor.

Son yılların, özellikle viral enfeksiyonların yoğun olduğu ekim, kasım, aralık ve ocak ayında şu an damlacık enfeksiyonu ile bulaşan enfeksiyonları azlığı, poliklinik sayılarının da çok azalmış olduğunu belki de bu anlamda ilk defa yaşamış oluyoruz. Bu, muhtemelen tedbirlerin etkisi diyebiliriz.

Grip aşısında riskli kişileri her gün giderek genişletiyoruz. Şu an 60 yaş üstünde olan herkese artık açtık. Dolayısıyla birçok vatandaşımız e-Nabız’a bakarak kendisinin bu anlamda uygun olup olmadığını çok rahatlıkla görebilir. Halen elimizde 600 bine yakın aşının olduğunu da söylemek istiyorum. Eczaneler üzerinden yapmaya devam ediyoruz ama vatandaşımız şundan emin olsun, müsterih olsun, bu yıl daha şu aya kadar, yıl bitiyor influenza yok.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/saglik-bakani-koca-cinden-gelecek-asinin-turk-insaninda-etkili-ve-guvenilir-oldugundan-eminiz/2087782

 

 


Bu haber 04/01/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 187 defa görüntülendi
*