YIL YENİ DERTLER ESKİ

Binbir umut bağlayarak karşıladığımız her yeni yıl, gideni mumla aratıyor. Yıl yeni ama sorunlarımız, sıkıntılarımız eski…

Kadınlarda hayatta kalma endişesi, öğrencilerde gelecek kurma endişesi, ev geçindirenlerde ise ay sonunu getirebilme endişesi… 2020’de olduğu gibi 2021’de de memur çileli, vatandaş dertli, esnaf ise bitti…

2020’ye girerken herkesin dilinde sağlık, mutluluk, huzur dileklerinin yanı sıra ekonomik sorunlardan kurtulma umudu vardı. Ne yazık ki geçen yıl, 2019’u her anlamda mumla aradığımız bir yıl oldu. Çin’den yayılan Koronavirüs sadece Türkiye’nin değil dünyanın başına bela oldu. Ekonomik olarak herkesi zor durumda bırakırken bir yandan sosyal ilişkilerimizi de bitirme noktasına getirdi. Hayatın her anında işimizi kolaylaştıran, belki bir gün insanlığı ele geçirecek diye korkulan ‘teknoloji’ ise bu süreçte en yakın dostumuz oldu. Her işimizi, sadece bir tıkla halletmeyi öğrendik.

Pandemi döneminde hayatımıza birçok yenilik girdi, olmaz denilenler oluverdi. Yaşam standartlarımız değişti. Çalışma koşulları alt üst oldu, eğitim şartları ise bambaşka bir boyut aldı. 2020 bir milat gibi her anlamda değişim yarattı ancak kanayan yaralarımız büyüdükçe büyüdü. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de durum aynıydı.

2021’e girerken ise yine aynı umutlara bu kez daha sıkı sarıldık ancak daha ilk günün sabahına İngiltere’den yayılan yeni bir virüs, kadın cinayeti ve tabii yeni yılın olmazsa olmazı her şeye zam kara haberleri ile uyandık.

Yıl yeni ama sorunlarımız, sıkıntılarımız eski… Her gelen yıl bir öncekini aratıyor. Biz ise insanlık olarak içimizde umut yeşertmeye devam ediyoruz.

 

 

 


Bu haber 03/01/2021, Pazar günü yayınlandı, 442 defa görüntülendi
*